„Otwórz oczy, zaraz świt” Mateusz Czarnecki – PuellaNova poleca!

Już wkrótce, 04.10.2014 nakładem wydawnictwa AL REVÉS odbędzie się premiera powieści „Otwórz oczy, zaraz świt” autorstwa podróżnika i wielbiciela dobrej fabuły, Mateusza Czarneckiego.

Redakcja PuellaNova otrzymała egzemplarz przedpremierowy i zachęcamy wszystkich do lektury tej niezwykłej książki, jak tylko pojawi się w księgarniach. 

O książce – recenzja PN

Nie jest to, jak można by sądzić zwykła opowieść podróżnicza, ale niezwykła historia człowieka prawie „takiego jak my”. Użyłam tu słowa „prawie” gdyż nie każdy, jak bohater „Otwórz oczy, zaraz świt” ma tyle możliwości, własną firmę, mieszkanie w stolicy (przynajmniej na początku swojej drogi). Jednak zapewne wielu z nas podróż w tak odległe miejsce jak Indie, zasmakowanie ich prawdziwego życia, mogłoby nieźle namieszać w głowie. Czy to wychodzi na dobre? Czy nasz ułożony świat jest gorszy od tego, gdzie, jak pisze autor ruch na ulicach odbywa się jakby pojazdy „chicken game – kto pierwszy zjedzie na pobocze, przegrywa”? Na takie pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Nie musimy wyjeżdżać do Indii, możemy najpierw przeczytać o nich w książce Mateusza Czarneckiego. Czy bohaterowi wyjdzie ta podróż na dobre? Każdy ma prawo do swojej oceny.

Trochę nierealna, baśniowa, ale w zaskakująco interesujący i realistyczny sposób przedstawia tamtejsze obyczaje, miejsca, ludzi. Wiele powie nam o Indiach, a jednocześnie jest historią zagubionego, poszukującego odpowiedzi na pytanie „co dalej chcę zrobić ze swoim życiem” człowieka.
Bohater szuka szczęścia w „innym świecie”. Chce uwolnić się od tego, co nazywa „graniem ról”, a więc od tego, co robimy, chociaż nie chcemy, od sztuczności i życia bez zagłębiania się w swoje „ja”.

Czytelnik może go zrozumieć, zapragnąć zrobić to samo jednak, może też spojrzeć na niego z odrobiną litości myśląc „ten etap mam za sobą”, „niepotrzebne były mi podróże w dalekie kraje”. Jednak nawet taka osoba z przyjemnością poczyta o przygodach i Teo i pozna Indie widziane jego oczami.

Czytelniczkom, poza wszystkimi innymi walorami książki, spodoba się zapewne historia miłosna bohatera. Jest momentami nieco naiwna, schematyczna, ale wciąga i śledzi się jej losy z nieukrywaną przyjemnością.

 

 

 

Książka, informacje od wydawcy:

Autor w inspirujący, orzeźwiający sposób opowiada historię Teo, mieszkańca Warszawy, człowieka sukcesu, który ma wszystko. Wszystko, oprócz miłości, marzeń, poczucia sensu i świadomości, kim naprawdę jest i kim chce być. Wciśnięty w maskę i kostium dusi się w sztucznym świecie. Spętany siecią zależności, odpowiedzialności, tego, co wypada, co jest dobrze widziane. Przypadkowa znajomość z piękną muzułmanką zmienia jego życie. Traci wszystko i ląduje na ulicy, w Indiach. Nie mając nic do stracenia, rusza przed siebie.

To uniwersalna powieść o poszukiwaniu w życiu sensu. Opowieść, która może przydarzyć się każdemu i każdego zainspirować do spojrzenia z dystansu na swoją codzienność. Autor pyta głosem swojego pokolenia: dlaczego zakładamy maski i udajemy kogoś innego? Jak to się stało, że w tym codziennym pędzie zatraciliśmy to, co najważniejsze? I jak to odzyskać? Jak znów być prawdziwym sobą?

Czytelnicy mogą nabyć książkę w księgarniach tradycyjnych oraz internetowych. Jest ona również dostępna na oficjalnej stronie www.zarazswit.pl – z autografem i osobistą dedykacją od autora (dzięki czemu jest też oryginalnym pomysłem na prezent).

Autor:Mateusz Czarnecki jest podróżnikiem i wielbicielem dobrej fabuły. W ramach research’u do „Otwórz oczy, zaraz świt” jeżdżąc po Indiach i Nepalu zrobił ponad 8000 km! Zagrał w filmie w Bollywood, zamknął się 

w klasztorze buddyjskim w Himalajach, podziwiał Mount Everest, spływał Gangesem i spędził kilka dni w dżungli Sunderbans na granicy z Bangladeszem.

W minionym roku przemierzył wszerz Amerykę Południową od Pacyfiku po Atlantyk przez Andy i całą dżunglę amazońską. Spłynął Rio Ucayali i Amazonkę zatrzymując się m.in. w wioskach Indian Ashaninka i Shipibo. Owocem tej wyprawy będzie jego druga książka, którą obecnie pisze.
Mieszka w Warszawie.

www.facebook.com/mateusz.czarnecki
Informacje na temat książki:
Tytuł: „Otwórz oczy, zaraz świt”
Autor: Mateusz Czarnecki
Kategoria: Literatura piękna / obyczajowa / współczesna
Wydawnictwo: AL REVÉS Wydawnictwo
Data premiery: 04.10.2014
Format: A5
Liczba stron: 214
Oprawa: miękka
Cena: 29,95 zł brutto
ISBN: 978-83-64754-94-4
Oficjalna strona książki: www.zarazswit.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz