Artystyczne mamy

Jest nas coraz więcej. Ty też możesz dołączyć do naszego grona!
Wystarczy tylko być mamą i mieć w sobie artystyczną duszę!
Każda młoda mama wie, że zaraz po urodzeniu dziecka jej całym życiem staje się zwykle kochane maleństwo.
Karmienie i przewijanie plus codzienne domowe obowiązki ciążą przeważnie na kobiecie, która decyduje się na pozostanie w domu z dzieckiem.

Są mamy realizujące się wyłącznie w macierzyństwie. Są jednak i takie, które myślą również o innych aspektach swojego życia. Takie mamy po jakimś czasie czują się przemęczone i niedocenione. W tej sytuacji zwykle decydują się na powrót do pracy zawodowej. Poznałam jednak trzecią grupę mam, łączących wychowanie dziecka z samorealizacją nie tylko w byciu mamą i żoną ale sięgające po coś więcej – po pasję ubarwiającą codzienność. Oto ‘mamy artystyczne’ J

Jednoskrzydła, mama 3,5 letniego Jacka.
– Jacek jest bardzo żywiołowym dzieckiem, kiedy jest przy mnie zagarnia sobą  całą moją uwagę – mówi Jednoskrzydła.
– Od pierwszych chwil urodzin było jasne, że nie podzieli się mną ani przez chwilę.
Takie są jego potrzeby i mimo wewnętrznego sprzeciwu jaki czułam na początku, nie udało mi się ich diametralnie zmienić.

Jednoskrzydła jest z zawodu specjalistą ds. finansowych w firmie prawniczej, co zupełnie nie pokrywa się z pracami wykonywanymi w zaciszu domowym. Jednak jak wiele jej koleżanek potrafi w sobie łączyć zaskakująco różne pasje.
– Ekonomistki potrafią świetnie malować, prawniczki pisać wiersze a wszystko to wypływa z ich natury – skomplikowanej i umiejącej pogodzić odmienne sfery życia i aktywności – mówi  Jednoskrzydła.

Od kiedy Jacek skończył 2 latka, czas poświęcony na opiekę nad nim na tyle się ustabilizował, że mogła powoli rozejrzeć się za czymś spoza funkcji matki. Przypomniała sobie o prezencie od męża z okresu Bożego Narodzenia – wyciągnęła z czeluści szafy zestaw do techniki serwetkowej. Znalazła kursy obrazkowe, fora poświęcone tej technice i tak powoli, z drzemki na drzemkę synka zaczęła się uczyć techniki decoupage.
Czas na tworzenie kolejnych przedmiotów był wyrywany obowiązkom macierzyńskim –  kiedy synek układał się na długą trzygodzinną drzemkę dzienną i wieczorami, kiedy poszedł spać. Niejednokrotnie zarywała noce do bladego świtu, zaangażowana w tworzenie nowego przedmiotu.

– Wykonanie przedmiotu w tej technice jest bardzo pracochłonne i niestety wymaga sporych pokładów cierpliwości. – opowiada Jednoskrzydła.
– Najwięcej satysfakcji przynosi mi faza kreacji, dobierania motywów, barw do określonego  przedmiotu. To jak tworzenie konkretnego nastroju, klimatu, który za każdym razem może być zgoła odmienny. Wszystko zależy od wyobraźni i umiejętności warsztatowych.
– Moje ulubione przedmioty to pastelowe i delikatne kolekcje dla dzieci oraz te tworzone do wnętrz a wymagające jak najwięcej umiejętności posługiwania się farbami, pędzlami i gąbkami.

Obecnie zdarza się Jednoskrzydłej coraz częściej zasiadać do pracy razem z synkiem.
– Wyszukuje dla niego ciekawe prace ręczne tak abyśmy oboje usiedli na godzinę czy dwie przy stole do farb i do wyczarowywania kolorów naszej wyobraźni.

Filka, mama 4 letniego Kacperka, przedszkolaka, który rozumie, że jak mama pracuje to nie można jej przeszkadzać ;)
W tym roku Kacperek kończy już pierwszą grupę w przedszkolu, z dnia na dzień widać jak wiele się nauczył.
– Grzeczny i taka mała przylepa z niego. Uwielbia zwierzęta i słuchać muzyki – mówi o nim mama.

Pasją Filki jest fotografia i scrapbooking.
– Fotografia to mój zawód, po skończeniu szkoły pracowałam w zakładzie fotograficznym.
Scrapbooking – moja pasja, zaczęła się w 2004 roku. Na początku polegała na ozdabianiu metodą scrapbookingu swojego gotowego albumu, potem było komputerowe ozdabiane zdjęć aż wreszcie spróbowałam zrobić sama cały album. Na początku robiłam przedmioty dla siebie, po kilku projektach dla znajomych czy rodziny. Później postanowiłam połączyć hobby z pracą J – wspomina Filka.
Obecnie robi rzeczy dla siebie samej, dla rodziny czy przyjaciół i na sprzedaż. Większość jednak trafia w obce ręce.

Czas na swoją pracę Filka znajduje głównie późnymi wieczorami, chociaż każdą wolną chwilę stara się spędzać, jak to nazywa – przy dłubaniu.
– Uważam że to zmarnowany czas leżeć i oglądać telewizję.

*

Fora i galerie internetowe skupiają mamy artystyczne. Pozwalają im pokazać swoje dzieła szerszej publiczności, utwierdzić się w przekonaniu o własnej wartości. To znakomita terapia na wszelakie „depresje poporodowe” i „domowe spiliny”. Miło nam będzie jeśli nas odwiedzisz a jeszcze milej jeśli do nas dołączysz.

Galeria miniART
Forum ‘Artystyczne mamy’ http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=25198

Decoupage – Technika ozdabiania przedmiotów, mebli, polegająca na wycinaniu obrazków, motywów, a nastepnie przyklejaniu ich i pokrywaniu całości wieloma warstwami lakieru.
Definicja pochodzi ze strony http://www.cafeart.pl

Scrapbooking to technika ozdabiania, komponowania odpowiedniego tła dla zdjęć, aby nie były one tylko zadrukowana kartką, ale również aby przypominały nam te najpiękniejsze chwile w życiu.
Definicja pochodzi ze strony http://www.scrapbooking.pl/

Ania Kiper

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz