Ostatki czyli karnawał w Polsce i zagranicą!

Mokro i wesoło
Niedaleko od Rio de Janeiro ma miejsce obchodzony z równym rozmachem, lecz dużo mniej komercyjny, karnawał w Oruro. Oficjalnie jest to święto poświęcone patronce miasta – Matce Boskiej Socavon, a w praktyce huczna fiesta, podczas której dominuje muzyka, dobra zabawa i alkohol. Paradujące zespoły przebierają się w fantazyjne kostiumy diabłów i niewolników. Wykonywane tańce La Diablada i La Morenada są odwołaniem do kolonialnej historii miasteczka. Najważniejszym elementem karnawału w Oruro jest wielka bitwa wodna. Oszczędzani są jedynie tancerze. Na wszystkich innych woda leje się strumieniami z wiader, baloników czy olbrzymich karabinków, a towarzyszy temu nieodłączny uśmiech.

Karnawałowe obżarstwo
W zupełnie odmiennej atmosferze karnawał spędzają nasi sąsiedzi. Na Litwie jest to przede wszystkim czas, kiedy można bez wyrzutów sumienia oddać się jedzeniu. Spożycie 12 posiłków w ciągu dnia gwarantuje pomyślny i syty nowy rok. Wśród licznych potraw dominują bliny, czyli tradycyjne naleśniki z mąki gryczanej, a także dania z grochu, fasoli i wieprzowiny. Aby wypędzić zimę i przyśpieszyć nadejście wiosny Litwini organizują głośne pochody przebierańców. Zabawa kończy się topieniem Marzanny.

Gorąca atmosfera w mroźnej scenerii
Najzimniejszym karnawałowym zakątkiem jest miasto Quebec w Kanadzie. Temperatura dochodzi tam do –30C, a pomimo tego ludzie tłumnie wychodzą bawić się na ulicach. Konkursy łowienia ryb w przeręblu lub wyścigów kajakowych na zamarzniętej rzece stanowią tutaj główną atrakcję. Odważniejsi mogą zagrać w siatkówkę na śniegu… w stroju kąpielowym. Mroźną scenerię zdobią liczne rzeźby lodowe i zamek ze śniegu, a festiwal wieńczy wybranie najpiękniejszej królowej zimy.

Mistycznie i egzotycznie
Miłośnikom karnawału w ciepłym klimacie niewątpliwie bardziej przypadną do gustu Wyspy Karaibskie. W Trinidadzie i Tobago co roku odbywa się jeden z najbardziej egzotycznych festiwali. W rytmach calypso i muzyki granej przez tubylców na blaszanych bębnach, zwanych „steel pan” bawią się nie tylko rdzenni mieszkańcy, ale także liczni turyści. Największą atrakcją jest odbywająca się w ostatni dzień parada. Festiwal jest feerią barw, wyszukanych strojów, afrykańskiej muzyki i tańca. Karnawał w Trynidadzie i Tobago zachwyca przede wszystkim różnorodnością kulturową i specyficznym klimatem. Dla mieszkańców jest on bowiem czymś więcej, niż po prostu zabawą – jest filozofią życia.

A jak bawi się Polska?
Dla nas karnawał to okres, kiedy możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Szczególnie „Ostatki” to czas hucznych bali i zabaw przed nadchodzącym 40-dniowym postem. W ten wyjątkowy wieczór chcemy olśnić wszystkich naszym wyglądem, dlatego odważny makijaż i wyszukane stroje są niezastąpionym elementem. Wiele osób poprzedza przygotowania wizytą u fryzjera lub w gabinecie kosmetycznym.’

– Przed karnawałową zabawą klientki decydują się przede wszystkim na intensywne zabiegi poprawiające stan zdrowia skóry – mówi Marcelina Gnat, kosmetolog z Centrum DER-MED we Wrocławiu. – Makijaż nie zatuszuje wszystkich niedoskonałości, znacznie lepiej po prostu mieć piękną cerę. Mikrodembrazja lub peeling kawitacyjny szybko i skutecznie poradzą sobie z drobnymi zmarszczkami czy rozszerzonymi porami, pozostawiając skórę świeżą i promienną, czyli idealnie przygotowaną na wielkie wyjście. Popularny jest również Ultracontour – zabieg miejscowego zmniejszania obwodu np. ud lub brzucha. Co ważne, rozpoczyna on również sezon na wiosenne modelowanie sylwetki po zimie– dodaje specjalistka DER-MED.

Dawniej w Polsce karnawał zwany był zapustami. Obchodzono je urządzając kuligi na śniegu i maskarady, czyli bale maskowe. Dziś, najpopularniejsze są imprezy w restauracjach, podczas których dominują tańce latynoamerykańskie. A jako że tegoroczne ostatki wypadają razem z Walentynkami to możemy być pewni, że zabawa będzie przednia – niezależnie od miejsca na świecie, sposobu świętowania i pogody. Po tak szalonej nocy warto zapewnić sobie chwilę relaksu i odpoczynku. Masaż będzie idealnym rozwiązaniem na obolałe po tańcu stopy i zmęczenie po zabawie do rana.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz