Pierwsze objawy ciąży

Jak rozpoznać ciążę, skąd mamy wiedzieć, że właśnie teraz rodzi się w nas nowe życie? Podane niżej pierwsze objawy ciąży występują we wczesnej ciąży, a więc do około 14-16 tygodnia. Pierwsze objawy ciąży u niektórych kobiet występują już w drugim tygodniu od zapłodnienia!

Jednym z pierwszych objawów  jest oczywiście (chociaż nie zawsze) zatrzymanie miesiączki. Jeśli okres spóźnia się już kilka dni, a żadne środki antykoncepcyjne nie były stosowane, można zacząć podejrzewać ciążę. Nie panikuj! Brak miesiączki nie musi oznaczać ciąży. Okres spóźnia się z wielu różnych powodów, takich jak stres, przemęczenie, choroby….

Okoaj po 14, 16 tygodniach, a rozpoczynają się już ok. 2 tygodnia od zapłodnienia. Może pojawić się także nadmierne wydzielanie śliny, a wiele kobiet skarży się także na nieprzyjemne zaparcia. W czasie pierwszych tygodni ciąży możesz czuć się rozdrażniona, a nastrój zmienia się z minuty na minutę. Możesz też odczuwać zwiększoną wrażliwość czuciową – lekkie uderzenie, czy zadrapanie boli bardziej niż zwykle.Większość ciężarnych odczuwa duże zmęczenie, potrzebują też snu – dużo więcej niż zwykle, a  w czasie pierwszych tygodni tzn. ok. ósmego tygodnia (ale moze się to zacząć juz ok. 4 tygodnia!) piersi stają się bardziej wrażliwe, bolesne, są także pełniejsze, a dookoła brodawek powstają niewielkie guzki, które są ujściami gruczołów łojowych. W tym okresie macica jest już powiększona do mniej więcej rozmiaru pomarańczy. Dziecko, które w niej już „zamieszkało” ma ok. 4,5 cm!
fot. www.michalpawlowicz.com

fot. www.michalpawlowicz.com

 

Na początku ciąży, w pierwszych tygodniach, zmieniają się też narządy płciowe, stają się sine i „rozpulchnione”. Jeżeli nastąpiło zapłodnienie, to temperatura ciała w czasie spodziewanego terminu miesiączki zwiększa się o jakieś 6-10 kresek.

U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się przebarwienia skórne – na wargach sromowych, brodawkach, linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego, mogą pojawić się także przebarwienia na twarzy.

Bardzo charakterystycznym objawem ciąży są też poranne nudności, a nawet wymioty, które ustępują zazwyczaj podczas drugiego trymestru.

Najpewniejszym sprawdzianem, czy jest się w ciąży jest badanie ginekologiczne, jednak ono nie może wykluczyć, lub potwierdzić ciążę w jej wczesnym okresie. Dlatego warto jest zrobić test ciążowy, który można kupić w aptece za ok. 10 zł. Jednak one nie zawsze dają prawdziwy wynik! Ich zaletą jest to, iż mogą wykryć ciążę niedługo po zapłodnieniu. Można także wybrać się na pewniejszy test do laboratorium – krwi, lub moczu. Następnie – koniecznie do lekarza-ginekologa.

Do pewnych objawów ciąży można zaliczyć:
– Obecność płodu wykrywalna przez USG ( 4-6 tydzień )
– Wyczucie ruchów płodu ( po 16 tygodniu od zapłodnienia )
– Wykrycie czynności serca płodu ( 10 – 20 tydzień )

Jeśli odczuwasz wyżej wymienione pierwsze objawy ciąży, jak najszybciej wybierz się do ginekologa. Gratuluję!

Inne artykuły na ten temat:

Objawy ciąży, nie ma reguły!
Objawy ciąży, a ciąży brak?
objawy ciazy

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz