Cesarskie cięcie – cesarka to błogosławienstwo czy przekleństwo?

Stosunek do cesarskiego cięcia może być bardzo zróżnicowany w zależności od indywidualnych predyspozycji. Jakie by nie były, warto się do niego odpowiednio przygotować. Reklama – Ćwiczenia w ciazy i po porodzie na DVD
Wielu kobietom może się wydawać, iż poród poprzez cesarskie cięcie to wydarzenie, nad którym zupełnie nie mają kontroli, gdyż wszystko zależy tu od rutynowych mechanizmów medycznych oraz personelu medycznego.

Tymczasem odpowiednie przygotowanie do porodu niefizjologicznego, zwłaszcza gdy dużo wcześniej wiadomo, że nie możemy rodzić naturalnie, jest możliwe, a nawet wskazane. Dzięki temu można uniknąć wielu niekorzystnych konsekwencji zdrowotnych takich jak np. zaniechanie karmienia piersią, co jest bardzo częste w przypadku porodów niefizjologicznych.

Szkoła rodzenia i wizyty położnej

Aby cesarskie cięcie było bezpieczne, powinno odbyć się po skończonym 39 tygodniu, wtedy ciąża uważana jest za donoszoną. Lekarze uważają też, że kobiety rodzące przez cesarkę powinny uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia, gdyż przekazywane tam umiejętności nie dotyczą jedynie porodu naturalnego, ale również stanów emocjonalnych, połogu, pielęgnacji nad noworodkiem, ćwiczeń oddechowych ułatwiających funkcjonowanie w ostatnich tygodniach ciąży. Podobnym błędem jak rezygnowanie ze szkoły rodzenia, jest odmawianie wizyt położnej w domu po porodzie. Z wizyt tych niepotrzebnie rezygnuje wiele kobiet rodzących przez cesarkę. Według specjalistów takie wizyty są równie potrzebne wszystkim młodym mamom be względu na sposób porodu.

Jak najwcześniejszy kontakt z dzieckiem

Mamy rodzące przez cesarkę powinny zadbać o jak najwcześniejszy kontakt z maleństwem, a zanim jest to możliwe, dziecko powinno przebywać z ojcem, nawet w kontakcie „skóra do skóry”. W wielu szpitalach możliwy jest bardzo wczesny kontakt mamy z dzieckiem po cesarskim cięciu. Jeśli nam na tym zależy, warto wyszukać placówkę, która to umożliwia.

Zwykle po trzech dniach, jeśli nie ma żadnych komplikacji, kobieta po cesarce wypisywana jest do domu. W szpitalu nie zawsze jest czas na uzyskanie wszystkich potrzebnych informacji na temat pielęgnacji blizny i połogu po cesarskim cięciu, a to właśnie również możemy zapytać położną. Każda świeża mama ma prawo do 4 – 6 wizyt położnej po porodzie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.

Prawidłowe gojenie się blizny

Blizna po cesarskim cięciu ma ok. 15 cm długości i goi się około miesiąca. Podstawowe zasady pielęgnacji to wietrzenie i przemywanie. W pierwszych dniach warto nosić bawełnianą, lekką bieliznę np. specjalną jednorazową bieliznę poporodową. – „Położne i ginekolodzy polecają korzystanie z preparatów przyśpieszających gojenie np. silikonowych plastrów na blizny Sutricon, które można stosować po zdjęciu szwów. Silikonowe plastry na blizny Sutricon skutecznie zmniejszają widoczność blizny, poprawiają jej wygląd, rozjaśniają i wygładzają, jednocześnie zapobiegają powstawaniu blizn zgrubiałych i patologicznych’. – mówi Agata Chodakowska, Product Manager.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Komentarz dla "Cesarskie cięcie – cesarka to błogosławienstwo czy przekleństwo?"

 1. aneczka2323 pisze:

  Rodziłam dwa razy przez cc, a może lepiej powinnam napisać, że miałam dwa cc.
  jednak za każdym razem mnie bolało.
  Przed cc, dzieki któremu na świecie pojawił sie mój synek, miałam już trzecia krplówke o oksycytyny. Miałam skurcze, ale bardzo małe rozwarcie. Tetno cały czas zanikało, więc zdecydowano o cc.
  pamietam, że czułam jak rozcinaja mi brzuch, a potem wypychano dziecko. Bolało, choć mnie znieczulono.
  W maju 2o11 r. znowu miałam cc. Tym razem nie czekano z decyzja o cc. Zrobiono mi przed terminem porodu. W czasie cc nie bolało, ale gdy lekarze zaczęli mi wszystko zszywać…Płakałam jak dziecko.
  Myslę, że nie mozna generalizować, że cc to tylko lekki zabieg-bezbolesny.
  ja wspominam swoje cc tragicznie :(

Dodaj komentarz