Chwalić, czy nie chwalić…?

Kobieta będąc w ciąży wyjątkowo zwraca uwagę na to, co dzieje się z jej organizmem. Każdy ból wydaje się być niepokojący, wszystkie, odbiegające od normy objawy są dla ciężarnej źródłem ogromnego stresu. Co naprawdę powinno martwić? Przede wszystkim, pamiętaj, by każde niepokojące objawy konsultować z lekarzem, a nie z forami internetowymi czy koleżankami. To, co u jednej kobiety może być nic nie znaczącym drobiazgiem, u innej może być niebezpieczne, dlatego jeśli masz wrażenie, że coś jest nie tak, powiedz o tym swojemu lekarzowi lub położnej. Poniżej przedstawione porady nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej!

Co może niepokoić szczególnie w pierwszym trymestrze?
Bóle brzucha. Brzuch ma prawo boleć w trakcie wszystkich 9 miesięcy z różnych powodów. Najczęściej nie jest to nic złego. Rozciąga się macica, wszystko się w twoim wnętrzu zmienia. Mogą boleć także jelita, gdy często doświadczasz wzdęć i zaparć. Nierzadko bóle mogą przypominać te, które występują przed i w trakcie miesiączki. Jeśli jednak towarzyszą im skurcze, plamienia, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Niepokojący jest także bardzo silny, trudny do wytrzymania ból. Intensywny, nasilający się ból po jednej stronie brzucha może oznaczać ciążę pozamaciczną.

Plamienia. Czasem bywają  niegroźne, jednak, szczególnie w pierwszych miesiącach ciąży mogą również być objawem poronienia, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Jeśli towarzyszą im skurcze, dzwoń do swojego lekarza!
rowadzają do utraty przytomności, koniecznie dzwoń po lekarza.

Problemy z oddechem. Mogą pojawić się już we wczesnej ciąży i winić za nie można hormony. Jeśli jednak są coraz poważniejsze, dop
Nagły obrzęk twarzy, rąk, nóg. Jeśli nagle spuchłaś, a na wadze widzisz dodatkowe kilogramy, chociaż nie objadałaś się, skontaktuj się z lekarzem natychmiast. Może to być objaw niebezpiecznego zatrucia ciążowego.

Przeziębienie/choroby. Oczywiście zdarzają się na  każdym etapie życia, także w czasie ciąży. Nie są groźne dla dziecka, jednak jeśli towarzyszy im bardzo wysoka gorączka, podwyższone ciśnienie, skonsultuj to jak najszybciej z lekarzem pierwszego kontaktu.

Upławy. Nieprzyjemne upławy, pieczenie, swędzenie często towarzyszą całej ciąży. W ciągu 9 miesięcy kobieca odporność spada, dlatego bardzo wiele pań skarży się na powracające zakażenia. Nie są groźne, jeśli są leczone i wie o nich lekarz prowadzący. Nie wolno ich zaniedbywać! Leczyć je można już od pierwszych dni ciąży, oczywiście, wyłącznie zgodnie z zaleceniami położnika.

Problemy żołądkowe. Są częstym towarzyszem ciąży. Nie są groźne dla dziecka, chyba, że wymioty czy też biegunka są na tyle uporczywe, że mogą doprowadzić do odwodnienia. Również biegunka ze śluzem lub krwią to powód do szybkiego odwiedzenia lekarza.

Nagłe zawroty lub bóle głowy. Jeśli pojawiają się nagle i są bardzo ostre, trzeba jechać do lekarza. Oczywiście, bóle i zawroty mogą pojawiać się w ciągu wszystkich 9 miesięcy, jeśli jednak są tak silne, że nie masz siły wstać, zaczynasz tracić wzrok lub towarzyszą im inne niepokojące objawy, koniecznie zwróć się do lekarza.

Nadciśnienie. Może być niebezpieczne w ciąży, więc koniecznie skonsultuj je z lekarzem. Nagłe skoki ciśnienia są powodem do skonsultowania się z ginekologiem.

Co może niepokoić szczególnie w drugim trymestrze?

Bóle brzucha. Mogą być intensywniejsze niż w pierwszym trymestrze. Są to najczęściej bóle spowodowane rozciąganiem się macicy i nie świadczą o niczym złym. Jeśli towarzyszą im skurcze lub/i plamienia oraz silne bóle kręgosłupa, należy bezzwłocznie udać się do lekarza!

Plamienia. Podobnie jak w pierwszym trymestrze, mogą być niebezpieczne. Nie wolno lekceważyć szczególnie tych plamień, które trwają kilka godzin i nie mijają po leżeniu lub stają się coraz bardziej intensywne. Szczególnie groźne są te, którym towarzyszą skurcze. Mogą grozić przedwczesnym porodem. Plamienia mogą również oznaczać skracającą się szyjkę macicy, odklejanie się łożyska, czy też łożysko przodujące co jest niebezpieczne w tym okresie ciąży.

Brak odczuwalnych ruchów płodu przez ok.dobę po 20-tym tygodniu. Jeśli nie czujesz ruchów przez 24 godziny, nie daje nic leżenie lub zjedzenie czegoś słodkiego, zgłoś się do lekarza. Nie ma na co czekać.

Skurcze. Po 20-tym tygodniu możesz odczuwać delikatne twardnienia brzucha i są to tzw. skurcze przepowiadające. Chociaż nie są niepokojące, powiedz o nich swojemu lekarzowi. Jeśli są bolesne, stają się coraz bardziej intensywne, powtarzają się regularnie lub/i towarzyszą im plamienia, koniecznie wybierz się na izbę przyjęć!

Zbyt szybkie przybieranie na wadze. Może to być nic niepokojącego, niektóre kobiety szybciej, inne wolniej nabierają dodatkowych kilogramów. Jednak jeśli przybieraniu na wadze towarzyszy wysokie ciśnienie, puchnięcie twarzy, rąk i nóg, trzeba to natychmiast skonsultować z lekarzem. Może to oznaczać, że dopadło cię niebezpieczne zatrucie ciążowe.

Bóle kręgosłupa. To rosnący brzuch sprawia, że boli cię kręgosłup. Niestety, będzie trudniej! Jednak, jeśli bólom towarzyszą skurcze, plamienia, czy inne niepokojące objawy, skontaktuj się z lekarzem.

Pozostałe objawy, podobnie jak w pierwszym trymestrze.

Co może niepokoić szczególnie w trzecim trymestrze?

Bóle brzucha. Pod koniec mogą oznaczać zbliżający się poród. Jeśli pojawiają się przed 36 tygodniem, mogą być wynikiem wciąż rosnącej macicy. Mogą być także spowodowane rozpychaniem się dziecka. Jego kopniaki bywają bolesne! Jak w każdym momencie ciąży, bóle bywają niebezpieczne. Mogą oznaczać np. przedwczesne odklejanie się łożyska, dlatego jeśli są bardzo intensywne, nie czekaj na kolejną wizytę, dzwoń do lekarza od razu.

Odpłynięcie wód płodowych przed terminem. Jeśli nastąpiło to zbyt szybko, konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza!

Trudności z oddychaniem. Dziecko naciska na przeponę i wzięcie głębokiego oddechu staje się coraz trudniejsze. Jeśli jednak te problemy są coraz bardziej uporczywe, doprowadzają do omdleń, nie czekaj, dzwoń do lekarza.

Zmiany dotyczące ruchów płodu. Jeśli zanikają, stają się coraz mniej intensywne, lub całkiem nikną na 24 godziny dla pewności skonsultuj to z położną, która sprawdzi tętno płodu. Pamiętaj by regularnie mierzyć ruchy płodu zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zbyt częste oddawanie moczu. Jest naturalne, dziecko naciska na pęcherz. Jeśli jednak towarzyszy mu ból czy pieczenie, skonsultuj to z lekarzem, może to oznaczać zapalenie pęcherza.

Pozostałe objawy, podobnie jak w pierwszym i drugim trymestrze.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz