Co drugi Polak choruje na otyłość

Wiele lat uważaliśmy, że „wszyscy”, ale nie my, Polacy, mamy problemy z otyłością. Uważaliśmy, że te problemy mają Niemcy, Amerykanie, czy Brytyjczycy. Problem, chociaż wydaje się nam, że powoli, to jednak wkrada się do naszych szkół, mieszkań coraz szybciej. Nie wszyscy to zauważamy, bo nie jest jeszcze „tak źle”. Jednak wkrótce może być. Nawet bardzo źle.

7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia. Niech ten dzień będzie pretekstem do tego, by skupić się właśnie na zdrowiu – zastanówmy się z jakimi problemami mamy najczęściej do czynienia i ile o nich wiemy. Okazuje się, że to właśnie otyłość jest epidemią XXI wieku. Dowód? W Polsce ok. 51% społeczeństwa zmaga się z dodatkowymi kilogramami, a według badań przeprowadzonych przez instytut badawczy SW Research na zlecenie GACA SYSTEM 34,2 % Polaków błędnie uważa, że leczenia otyłości możemy podjąć się we własnym zakresie.

„Nic nad zdrowie – ani lepszego, ani droższego”
Zdrowie to nie tylko całkowity brak choroby, czy kalectwa, ale także stan pełnego, fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu (dobrego samopoczucia) – tak mówi oficjalna definicja przyjęta przez Światową Organizację Zdrowia. Owy dobrostan jest uzależniony od wielu czynników – nie tylko naszej fizyczności, ale również od aspektów psychologicznych. W dbaniu o zdrowie najważniejsza jest wiedza, dlatego tak istotne jest, by mieć świadomość tego gdzie szukać pomocy oraz odpowiedzi na wiele pytań związanych
z prawidłową troską o nasz organizm.

Otyłość – epidemia XXI wieku
Światowy Dzień Zdrowia to doskonały moment, by zatrzymać się dłużej nad jednym
z poważniejszych problemów jakim jest otyłość. W ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstotliwość występowania tej choroby potroiła się. Obecnie, w większości krajów, 30% – 80% dorosłych ma nadwagę. Problem ten w różnym stopniu dotyczy wielu państw, grup społecznych, kobiet i mężczyzn, jednak w niemalże wszystkich częściach Europy liczba osób otyłych wzrasta.

– Statystyki są nieubłagane – w Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61% mężczyzn i 42% kobiet, co stanowi, aż 51% populacji całego kraju. Dlatego ważne jest, by wciąż mówić o przyczynach, prewencji i metodach leczenia, ale przede wszystkim uświadamiać czym jest ta choroba, w jaki sposób możemy się na nią narazić oraz jakie są jej konsekwencje. Otyłość to choroba cywilizacyjna, musimy mieć tego świadomość – mówi Konrad Gaca, trener i ekspert do spraw żywienia.

Przyczyny otyłości są złożone – wiele zjawisk składa się na pojęcie tzw. „środowiska sprzyjającego otyłości”. Są to przede wszystkim takie czynniki jak polityka gospodarcza, struktura współczesnego społeczeństwa, rozwój społeczno-ekonomiczny (większa liczba osób mieszkająca w miasteczkach i miastach, jeżdżąca samochodami, prowadząca siedzący tryb życia w pracy i w domu, kupująca wysoko przetworzoną żywność itd.). Przyczyn otyłości można doszukać się również w skutkach przewlekłego stresu, nieprawidłowym odżywianiu, zaburzeniach psychoemocjonalnych, genetycznych lub biologicznych.

Otyłość a jej konsekwencje
Ludzie otyli częściej chorują na wiele poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca insulinoniezależna (typu 2), choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze i udary mózgu, choroby pęcherzyka żółciowego, oraz pojawienia się problemów psychospołecznych. Według amerykańskiego National Cancer Institute otyłość znacznie zwiększa ryzyko raka przełyku, piersi (po menopauzie), trzonu macicy, jelita grubego, trzustki, nerek, tarczycy, pęcherzyka żółciowego oraz innych rodzajów nowotworu.

W Europie otyłość jest epidemią, ale niestety nie do końca mamy tego świadomość. Według badań przeprowadzonych na zlecenie GACA SYSTEM przez SW Research 38% społeczeństwa uważa otyłość jedynie za niekomfortową dolegliwość, na którą sposobu szuka w Internecie. Tymczasem walcząc na własną rękę z otyłością lub zbędnymi kilogramami sami narażamy się na problemy zdrowotne, a nawet pogłębienie stanu przez niechciany efekt jojo, pojawiający się po zastosowaniu nieodpowiednio dobranej diety.

Otyłość jest chorobą – odchudzanie przygodą
Na początku przygody z odchudzaniem należy pamiętać, że otyłość to choroba nie tylko ciała, ale przede wszystkim duszy. Ten problem natury psychologicznej powstaje w głowie i tylko od dotkniętego nią człowieka zależy, czy uda się rozwiązać ten kłopot. Wśród respondentów ankiety dotyczącej otyłości, co czwarty odpowiedział, że największym problemem w walce  z nią jest brak motywacji. Zatem co należy zrobić, by poradzić sobie z wymówkami oraz w jaki sposób zdrowo i skutecznie zrzucić zbędne kilogramy? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytania: dlaczego decydujemy się na odchudzanie, dla kogo (prócz siebie) chcielibyśmy dokonać zmiany w swoim życiu oraz kto mógłby być naszą inspiracją.

Jeśli zaś chodzi o zdrowe odchudzanie – System odchudzania wypracowany przez Konrada Gacę jest podzielony na trzy etapy: Pierwszy – okres motywacyjny – trwa miesiąc i musi go przejść każda osoba, która chce skorzystać z programu odchudzającego. W tym czasie nie tylko traci się pierwsze kilogramy, ale także pracuje nad własną motywacją dotyczącą odchudzania. Drugi – okres pracy właściwej – podzielony jest na 14-dniowe cykle. W tym czasie osoba, która się odchudza przestrzega zaleceń planu dietetycznego oraz planu treningowego – specjalnie dla niej stworzonych, trzeci – okres wyprowadzenia z diety – trwa ok. 3 miesięcy i ma doprowadzić do tego, by osoba, która pozbyła się zbędnych kilogramów nie wróciła do nich. To bardzo ważna część całego programu. Nie tylko uczy zdrowego, racjonalnego jedzenia i życia w ruchu, ale także programuje organizm na przyjmowanie większych ilości jedzenia, niż podczas redukcji wagi.

– Zawsze powtarzam, że otyłości nie da się pokonać. Komórki tłuszczowe nigdy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różyczki. Nie znikną tez różne czynniki, które sprawiają, że narażamy się na otyłość bardziej niż inne osoby. Jedyne co można zrobić, to sprawić, że komórki się skurczą i nie dopuścić do tego, by ponownie nabrały objętości. Tym jest sztuka zapanowania nad otyłością. Ale nie zapominajmy o prewencji. Najważniejsza jest wiedza na temat otyłości – to ona jest podstawą, kwestią niezbędną zarówno dla ludzi, którzy na nią chorują jak i tych, których otyłość bezpośrednio nie dotknęła. Obie grupy osób mogą stanowić ważne źródło informacji dla wszystkich, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia Konrad Gaca.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!
Im większą mamy wiedzę na temat otyłości tym lepiej poradzimy sobie z ewentualnym zagrożeniem – będziemy w stanie zahamować tak szybkie rozprzestrzenianie się tej epidemii XXI wieku. W ciągu paru lat – świadome działanie i nie bagatelizowanie problemu może bardzo znacząco poprawić statystyki na korzyść osób z prawidłową wagą.

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Komentarz dla "Co drugi Polak choruje na otyłość"

 1. Online Ekspert Mapa Zdrowia pisze:

  Witam.

  Otyłość jest bardzo indywidualnym problemem i tak należy do niego podchodzić. W przypadku niektórych osób zbędne kilogramy to zalegające w organizmie toksyny i złogi. Organami odpowiedzialnymi za ich usuwanie są: wątroba, nerki i jelita. Pracę tych ostatnich wspomaga błonnik. Jego źródłem są owoce i warzywa, czyli produkty, po które coraz rzadziej sięgamy lub w niewystarczającej ilości. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy ich spożywać , to rozwiązaniem może być suplementacja odpowiedniej jakości produktem, jak np. Błonnik Witalny (wyjątkiem może być nietolerancja organizmu względem tej substancji włóknistej).
  Zachęcam do zgłębienia tematu znaczenia błonnika w naszej diecie (czystejelito.eu).

  Pozdrawiam serdecznie
  Jolanta Piwowarczyk
  Online Ekspert marki Mapa Zdrowia

Dodaj komentarz