Częsty problem Polaków: grzybica

Jeśli twoje stopy są zaczerwienione, swędzą i pieką, a na powierzchni skóry są zmiany w postaci łuszczącego się naskórka i grudek między palcami, to pod żadnym pozorem nie bagatelizuj objawów. Mogą one wskazywać na grzybicę stóp.

Grzybica skóry stóp jest bardzo nieprzyjemnym i nieestetycznym schorzeniem, a nieleczone – także niebezpiecznym schorzeniem. Niestety jednak bardzo popularnym. Statystyki wskazują, że grzybicę miała lub ma nawet co trzecia osoba w naszym społeczeństwie. W jaki zatem sposób jej unikać, jak rozpoznać i leczyć?

 

Sposób na grzybicę stóp

Sposób na grzybicę stóp


Przyczyny grzybicy stóp

Grzybica stóp jest nazywana chorobą basenów i fitness klubów, bo to najczęściej w tych miejscach można się nią zarazić. Szczególnie narażeni są ci, którzy w miejscach publicznych (jak sauna, basen, siłownia, łaźnia) chodzą boso.
Grzybica „lubi” miejsca ciepłe i wilgotne: szybko się w nich namnaża i infekuje skórę. Dlatego inną częstą przyczyną schorzenia jest niewłaściwa higiena stóp, spowodowana nadmiernym przegrzewaniem i długotrwałym zawilgoceniem stóp. Przyczyną może być noszenie ciasnego obuwia albo zabudowanych butów w upalną pogodę, zakładanie nieprzewiewnych skarpet z materiału syntetycznego, jak również niedokładne wycieranie skóry po kąpieli.
Niektóre osoby mają dziedziczne predyspozycje do grzybicy. Szczególnie narażone na infekcję są również osoby przewlekle chory, stosujące kurację antybiotykową lub hormonalną, mające obniżoną odporność, osoby starsze, chorobliwie otyłe, cierpiące na nadmierną potliwość, a także kobiety w ciąży.
Warto również pamiętać, że zainfekowana grzybicą osoba może szybko zarazić domowników poprzez korzystanie ze wspólnych rzeczy, np. kapci czy klapek, a także myjki czy ręcznika.

Objawy grzybicy stóp

Grzybicy skóry stóp nie da się nie zauważyć. Problem zasygnalizuje zaczerwieniony, piekący i swędzący naskórek. Pojawiają się również zmiany skórne. Jakie – to zależy od odmiany infekującej grzybicy.
Wyróżnia się kilka rodzajów schorzenia. Częsta jest odmiana międzypalcowa, która objawia się zmianami skórnymi początkowo między czwartym i piątym palcem, a następnie obejmującymi przestrzeń pomiędzy innymi palcami i – rzadziej – infekującymi całą stopę. Skóra staje się wówczas zaczerwieniona, łuszczy się, nieprzyjemnie pachnie.
Inna odmiana grzybicy – to potnicowa. Obejmuje ona podeszwę stopy i grzbiet. W miejscach objętych zmianami skórnymi tworzą się pęknięcia, pojawia się wysypka i pęcherzyki – bardzo często zawierające wydzielinę. Jeśli pęcherzyki pękną, może dojść do wtórnego zakażenia, czego objawem będzie zmiana zabarwienia wydzieliny na ropną.

Jest też odmiana złuszczająca oraz wrzodziejąca. W pierwszym przypadku zmiany skórne mają postać twardej i zrogowaciałej skorupy skłonnej do pękania. W drugiej – owrzodzeń na stopach, ta odmiana jest jednak spotykana częściej u osób chorujących na cukrzycę.

Leczenie grzybicy stóp

Leczenie schorzenia najlepiej rozpocząć natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów. Im prędzej bowiem zostanie zastosowana kuracja, tym większe są szanse na szybsze wyzdrowienie. Wiele preparatów miejscowych o działaniu przeciwgrzybiczym można otrzymać bez recepty w aptekach. Lek na grzybicę stóp ma najczęściej postać kremu zawierającego substancje aktywne skuteczne wobec wielu gatunków chorobotwórczych grzybów, pleśni i drożdżaków. Stosowane regularnie przez trzy tygodnie leki na grzybicę stóp potrafią całkowicie zlikwidować objawy schorzenia i zapobiec nawrotom infekcji.

Oprócz zastosowania kuracji przeciwgrzybiczej warto wykonać jeszcze kilka kroków, które uczynią leczenie bardziej skutecznym, a w przyszłości zmniejszą ryzyko wystąpienia grzybicy. Tak oto, by nie zarazić domowników, należy po mieszkaniu poruszać się w przepuszczających powietrze bawełnianych skarpetach, używać tylko swojego ręcznika powieszonego osobno od innych, po kąpieli dezynfekować wannę lub brodzik prysznicowy. Należy również pożegnać się z butami zakładanymi w trakcie choroby – mogą w nich bowiem pozostać zarazki, które przy pierwszej możliwości ponownie zechcą zaatakować.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Komentarz dla "Częsty problem Polaków: grzybica"

 1. Alexa_0 pisze:

  Znajomy nabawił sie grzybicy na jakimś wyjeździe wakacyjnym i niestety jest to choroba bardzo uprzykrzająca życie…

Dodaj komentarz