Dlaczego Dynia? Historia i legenda Dyni Jack O’ Lantern

Irlandzka legenda została zapomniana przez wielu i „dynie na Halloween” kojarzone są wyłącznie z amerykańskim, zabawnym i bardzo komercyjnym świętem, a nie pochodzącym z Europy wierzeniem. Tymczasem tworzenie lampionów z dyni wcale nie jest pomysłem Amerykanów. I chociaż to właśnie oni nagłośnili ten zwyczaj, nie są jego twórcami.

Legenda, której istnieje kilka wersji, pochodzi z Irlandii opowiada o kowalu, który oszukał diabła. Jack, bo tak miał na imię kowal, miał wyjątkowo paskudny charakter dlatego był idealnym kandydatem dla diabła, który „zbierał” ludzkie dusze. Przyszedł więc i po duszę Jack’a.

Halloween Pumpkin In A Mystic Forest At Night

Ten jednak był nie tylko złym człowiekiem. Był również, jak to często bywa, całkiem sprytnym osobnikiem. Dlatego, gdy diabeł przyszedł po jego duszę, poprosił go by wypił z nim piwo w irlandzkim barze, na co ten chętnie przystał. Jack powiedział mu potem, że nie ma czym zapłacić więc powiedział diabłu by ten zamienił się w srebrną monetę. Diabeł, nie czując podstępu, zrobił to. Wtedy kowal szybko schował przemienionego w monetę diabła do kieszeni, w której trzymał również krzyżyk. Diabeł nie mógł wrócić do swojej formy ze względu na ów krzyż więc Jack poprosił, by diabeł dał mu spokój przez 10 lat, a w zamian zabierze krzyżyk i puści diabła wolno. Diabeł nie miał innego wyjścia więc się zgodził.

Adorable little girl wearing halloween costume having fun on a pumpkin patch

Dziś dynia jest symbolem dobrej zabawy

To nie był jedyny raz gdy Jack oszukał diabła. Po dziesięciu latach, gdy diabeł przyszedł po duszę Jack’a , ten poprosił złego by wszedł na wysokie drzewo i zerwał mu jabłko. Gdy diabeł siedział na drzewie szybko wyciął na korze krzyż tak, żeby ten nie mógł zejść na dół. Tym razem obiecał mu wolność w zamian za to, że diabeł nie wróci po jego duszę już nigdy. Tak też się stało.

Jednak Jack nie żył przecież wiecznie. Gdy zmarł, trafił do Nieba, skąd go wyrzucono, bo był złym człowiekiem. Nie chciano go także w Piekle ponieważ oszukał diabła. Dlatego, w zamian za swe złe uczynki, dostał mały, wiecznie płonący węgielek i został zmuszony do błąkania się w ciemnościach po ziemi. Jack włożył węgielek do rzepy, robiąc z niej lampion. Dzięki temu oświetlał sobie drogę nie parząc sobie rąk. Jack stał się symbolem złych, wyklętych dusz. Ludzie w Irlandii, by je odstraszyć stawiali w oknach rzepy wycięte lub pomalowane w kształt twarzy.

Gdy Irlandczycy wyemigrowali do Ameryki, okazało się, że rzepa była niezwykle trudno dostępna. Dlatego też zaczęto używać dyni, narodowego warzywa Amerykanów. Tak jest też do dziś, tylko nikt nie odgania złych duchów, lecz stawia wycięte „straszydła” dla zabawy by następnego dnia zapalić symboliczną lampkę na grobie najbliższych. Ten zwyczaj również ma korzenie w pogańskich czasach, jednak jest to temat na zupełnie inny artykuł…

Happyhalloween

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Komentarz dla "Dlaczego Dynia? Historia i legenda Dyni Jack O’ Lantern"

 1. Alexa_0 pisze:

  Fajna historia, faktem jest że nigdy się nad symboliką dyni nie zastanawiałam :) Jednak wycinanie dyni jest bardzo fajnym i kreatywnym sposobem na spędzenie z dziećmi czasu.

Dodaj komentarz