Elżbieta Dzikowska”Nie zaniedbuję świata” – wywiad z podróżniczką i pisarką

Elżbieta Dzikowska, znana głównie z programów, które prowadziła z Tonym Halikiem. Dziś, już bez partnera, realizuje swoje marzenia, zwiedza świat, ale i odkrywa przed nami niezwykłe miejsca w Polsce.

A.Z.P : Elżbieta Dzikowska i Tony Halik… Ten duet wydawał się być nierozerwalny, widzowie nie wyobrażali sobie Państwa oddzielnie. Jednak kiedy Pani mąż zmarł, nie zaprzestała Pani wspólnej pasji. Nie było to zbyt trudne? Robić coś samej, bez partnera, który zawsze był obok?

Elżbieta Dzikowska – Zanim poznałam Toniego byłam samodzielną dziennikarką miesięcznika „Kontynenty”, gdzie prowadziłam dział Amwryki Łacińskiej i odbywałam wiele podrózy na ten kontynent. Oczywiście wspólne poznawanie świata i pokazywanie go Polakom kiedy był zamknięty było fascynującą przygodą i żal wielki, że nie trwa do tej pory.

AZP: Czy nie miała Pani wtedy takich myśli, by rzucić podróżowanie, odkrywanie nowych miejsc i zająć się zupełnie czymś innym?

ED:Nie wyobrażam sobie, że mogłabym zaniechać podróży, pisania, dzielenia się z czytelnikami i widzami moimi przeżyciami i refleksją. Trzeba sobie radzić i realizować się – z partnerem i bez partnera. Kiedyś – z Tonim i bez Toniego – odkrywałam świat. Teraz jest on dla wszystkich dostępny, jeśli mają czas i pieniądze. Polska została na uboczu, a że jest piękna i ciekawa pragnę o tym przypomnieć Polakom i zachęcić do jej poznawania. Dlatego ukazała sie w tym roku moja książka „Polska znana i mniej znana”. Ale świata nie zaniedbuję, o czym świadczy choćby piękny album wydany przez „Bernardinum” „Biżuteria świata”, rezultat mojej wieloletniej pracy i wędrówek.

AZP: Wcześniej jeździła Pani po świecie, teraz skupiła się Pani na Polsce. Dlaczego?

ED: Promowanie Polski – to moja pasja. Wszystkie opisywane miejsca odwiedziłam, wszystkie zdjęcia zrobiłam sama, do wszystkich ludzi, o których piszę – dotarłam. To mój bardzo subiektywny przewodnik po kraju, zachęcający – mam nadzieję – do jego poznawania. Pracuję teraz nad kolejnym jego tomem, bowiem miejsc fascynujących – i zabytków i atrakcji przyrodniczych – mamy co nie miara.

AZP: Pytanie banalne, ale na pewno zaciekawi czytelniczki PuellaNova. Jakie jest Pani ulubione miejsce w Polsce? Czy jest to Międzyrzec Podlaski, w którym się Pani urodziła? Wszak on również jest atrakcyjny, chociaż dla większości Polaków, zupełnie nieznany

ED:Międzyrzec Podlaski – to moje pierwsze miejsce na ziemi. Ale nade wszystko bliskie są mi Bieszczady, zwłaszcza Ustrzyki Górne, których jestem obywatelem honorowym. Międzyrzeca Podlaskiego zresztą też, i Sanoka – to brama w Bieszczady, i Opola, a także Głowna, to bardzo bliskie mi miasto. Nie ma piękniejszych miejsc na świecie niż bieszczadzkie połoniny jesienią, ale także w zimie warto tam pojechać, bowiem pogoda przeważnie tam sprzyja, można liczyć na śnieg i słońce.

AZP: Jest Pani podróżniczką, pisarką, otrzymała Pani wiele nagród, orderów. Czy czuje się Pani spełniona?

ED: Absolutnie nie czuję się spełniona, bo wiele jeszcze przede mną. Liczę na to, że przyszłość przyniesie mi jeszcze mnóstwo satysfakcji.

AZP: Jakie są Pani marzenia, plany na przyszłość? Czy Elżbieta Dzikowska usiądzie kiedyś w jednym miejscu, czy też jednak nie przestanie Pani podróżować, póki starczy sił?

ED: Podróżowanie, czyli poznawanie świata, to pasja , a nawet nałóg, a że przyjemny i pożyteczny – nie zamierzam się go pozbywać. Najbliższa podróż – to wyprawa do południowej Etiopii, gdzie mieszkają bardzo ciekawe plemiona. Jadę tam już po raz drugi, bo mnie zauroczyły. Zrobię na pewno dużo zdjęć do kolejnych książek i albumów.

AZP: Na koniec chciałabym spytać, czym zachęca Pani młodych ludzi do odkrywania Polski? Jak stworzyć „modę” na polskie atrakcje turystyczne, zamiast wyjazdów za granicę?

ED: Chciałabym, żeby to nie była moda, ale świadomy wybór. Trzeba najpierw poznać swój kraj, własne korzenie. Myślę, że to bojowe zadanie dla szkoły, która powinna zachęcać do wędrówek po Polsce a nawet je organizować. Ja wspieram to zadanie moimi publikacjami.

AZP: Dziękuję bardzo za ciekawe odpowiedzi

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz