Gry i zabawy na Halloween – dla dzieci oraz dorosłych ! Plus linki do innych tekstów na Halloween

Halloween – gry i zabawy. Jak stworzyć dynię, skąd się wzięła ta tradycja? Jak zorganizować czas z dzieckiem i przyjaciółmi, w co się bawić w Halloween? Jak wykorzystać ten dzień nie tylko na zabawę z dzieckiem, ale i dla siebie samej? Świetna impreza z duchami i…dynią w Halloween ! Duchy, zjawy i potwory – zjawiajcie się i bawcie się z nami w tę jedyną strrraszną noc w roku!

Halloween to święto pochodzenia celtyckiego. Więcej dowiesz się na ten temat w naszym artykule . W Irlandii dzieciaki mają z tego powodu tydzień wolnego! U nas nie ma tak dobrze. Jednak to nie znaczy, że nie możemy się z tego powodu dobrze bawić, a że  do Halloween zostało kilka dni i można pomyśleć, jak spędzić ten wieczór wyjątkowo. 1-wszy listopada, w naszej tradycji smutny i melancholijny może być poprzedzony odrobiną zabawy i rozmową o sprawach poważnych w niekoniecznie poważny sposób. Wszak Halloween to nic innego jak przekraczanie granicy życie-śmierć, oswajanie myśli o końcu istnienia, rozważanie, w, dzisiejszych już czasach zabawny sposób, o „życiu po życiu”. 

Chociaż wielu jest przeciwników Halloween, to jednak coraz częściej  dzieciaki i młodzież, ale i dorośli mają ochotę na zabawę w ten dzień. Jeśli jesteś głęboko wierząca i nie masz ochoty zamieniać naszego tradycyjnego Dnia Zadusznego, które będzie z kolei 2-go listopada, na zamerykanizowane święto, możesz pójść na kompromis i np. zorganizować coś dla siebie i swoich pociech właśnie Zaduszki, ale wyjątkowo w trochę mniej poważny sposób. Jednak na pewno nie jest to tekst dla bardzo tradycyjnych i postępujących zgodnie z nakazami Katolickiego Kościoła w Polsce osób. 

Wszyscy, którzy chcą i lubią wprowadzać do życia odrobinę „magii” wiedzą, że warto wykorzystać to celtyckie z pochodzenia święto na zabawę i pobudzenie wyobraźni zarówno swojej, jak i dziecka, szczególnie w te krótkie, jesienne dni, gdy okazji do gier jest tak mało. To też  czas na wspólne spędzenie czasu. Masz pretekst do zabawy i powrót do dni z dzieciństwa, gdy sama podczas ciemnych nocy opowiadałaś i słuchałaś strasznych historii…  Lub też podsłuchiwałaś, jak mówią o czymś strasznym dorośli, dopisując sobie o wiele za dużo i dziecięca wyobraźnia pracowała na najwyższych obrotach. Teraz, całkowicie legalnie, ale i żartobliwie, możecie się wzajemnie postraszyć. Czy to historiami o duchach, czy w bardziej dosłowny sposób. Tak wśród znajomych, jak i z dzieciakami ! 

Dobrym pomysłem może być zabawa w duchy. To na pewno spodoba się głównie  dzieciakom. Wystarczy pomyśleć, co z domowych rzeczy można użyć do stworzenia wyjątkowego stroju zmory. Potrzebne będzie np. stare prześcieradło, farbki do malowania twarzy i zabawa gotowa! Zróbcie też maski ze sztywnego papieru i użyjcie starych, niepotrzebnych ubrań do stworzenia wyjątkowej postaci.

Przebieranie, to zabawa dla wszystkich. Każdy lubi wyglądać czasem inaczej. Nie tylko dzieci lubią być kimś innym! Dlatego, gdy  dzieciaki będą się bawić, Ty  możesz zorganizować swoje przyjęcie. Czy dorośli nie mają prawa do odrobiny luzu? Kto powiedział, że Ty nie możesz stać się „seksowną wiedźmą”, „czarownicą z  piekła rodem””wampirem z krwistymi zębami”,  czy „przerażającą pielęgniarką”? Pokaż dziecku, że i Ty i Twój partner, Wasi znajomi również potraficie się bawić i może niekoniecznie musicie chodzić po sąsiadach prosząc o „cukierek albo psikus”, ale na pewno zaskoczycie swoje dzieciaki gdy razem z nimi włączycie się w zabawę i weźmiecie udział w konkursie na najlepsze przebranie na równych warunkach! Jeśli organizujesz swoją imprezę, bez dzieci, mamy dla Ciebie idealne przepisy. Strasznie smaczne drinki na Halloween! 

Halloween jest świetną okazją do pobudzenia wyobraźni. Możesz poczytać historie w których występują duchy (byle by nie zbyt okrutne i drastyczne opowieści, które przestraszą dziecko, oczywiście, wszystko zależy od wieku potomstwa). Znajdź w Internecie jakieś mrożące krew w żyłach przypowiastki. Dla dorosłych to może być pomysł na niezły konkurs – kto znajdzie straszniejszą – wygrywa! A może sama wymyślisz jakąś ciekawą historyjkę? Lub też wspólnie powymyślajcie wierszyki i piosenki o zmorach i potworach. Rymy częstochowskie jak najbardziej wskazane! W tym może uczestniczyć każdy domownik potrafiący mówić :) Tu wszystko zależy od wieku osób biorących udział w zabawie. Ale i również ich wrażliwości… 

Oczywiście „cukierek albo psikus” to obowiązkowa część zabawy! W zależności od miejsca zamieszkania, od sąsiadów możecie zrobić to tylko wśród uczestników imprezy, lub też posłać dzieci do najbliższych mieszkańców okolicy, oczywiście z nadzorem przynajmniej jednego dorosłego lub najstarszego i najbardziej odpowiedzialnego z nich. W tym wypadku dzieciaki muszą mieć – przebranie, odwagę, przygotowany worek na cukierki i w zanadrzu psikusy, gdy ktoś wybierze tę opcję! 

halloween night

halloween night

 

Można również zrobić dynię. TU dokładna instrukcja! Na naszej stronie znajdziesz również więcej informacji o tradycji dyni! Oczywiście, warto w tę zabawę włączyć także ojca dziecka. Cała rodzina będzie skupiona przy wytwarzaniu wyjątkowego lampionu z dyni. Pamiętaj, aby powstały przedmiot miał ostre zębiska i wykrzywiony uśmiech. W środek wstawcie świecę z zastrzeżeniem, że można ją palić wyłącznie przy asyście dorosłych. Wykonanie takiej dyni jest proste. Najpierw trzeba odciąć kawałek spodu, potem wydrążyć dynię i dokładnie oczyścić z wnętrzności. Potem wycinamy wzory, a na koniec, do środka wstawiamy świecę.

Przy okazji opowiedz o legendzie dotyczącej dyni. Opowiada ona o pewnym Irlandzkim chłopaku, który odwrócił się przeciwko Bogu, ale i Diabłu, przez co nie został wpuszczony ani do bram nieba ani do piekła.Wydrążona dynia ze świecą w środku miała mu pomóc, gdy brodził w ciemnościach szukając drogi do miejsca, w którym mógłby znaleźć dla siebie miejsce. Na naszej stronie znajdziesz tę legendę! Warto również przypomnieć sobie prawdziwe źródła tego straszliwego święta!

Można również wykonać inne ozdoby. Do zrobienia duchów przydadzą się balony, które możemy pomalować by przypominały wykrzywione twarze. Przydadzą się świece, których powinno być jak najwięcej by stworzyć wyjątkowy nastrój. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że wiele z wyżej wymienionych zabaw może wydać się bardziej fascynującymi dorosłym niż dzieciom, które będą podekscytowane przede wszystkim liczeniem słodyczy, jakie uda im się zdobyć…

Ten dzień niektórzy wykorzystują na wróżenie. Można pobawić się we wróżkę i wróżyć z kart do gry, albo z fusów.

Wszystko ma być w formie zabawy i wykorzystaniu pomysłów wszystkich uczestników „domówki” – i tych młodszych i starszych.  Bo to liczy się najbardziej i każdy pretekst by bawić się zarówno z dzieciakami, jak i swoimi przyjaciółmi jest dobry. A wspólna impreza dziecięco-dorosła na pewno zapadnie w pamięć na długie lata. 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz