Gwałt – zbrodnia przeciwko człowiekowi

Gwałt jest okrutną zbrodnią przeciwko człowiekowi. Jest aktem, który zabiera godność, obdziera z intymności i pozbawia poczucia bezpieczeństwa. Wszyscy, którzy stali się ofiarami tego okrucieństwa wiedzą, że niełatwo się po nim podnieść. Dlatego, między innymi, sprawcy muszą być karani bezwzględnie i należycie surowo. Tak, by sąd spełniał swoją rolę, jaką jest także prewencja i odstraszanie innych od popełniania podobnych czynów. 
Jest jeszcze inny aspekt, rzadko poruszany, a jakże ważny – nauka szacunku dla innych – już od dziecka. Edukacja powinna skupiać się nie tylko na matematyce, językach obcych, czy geografii, lecz również wpajać, od najmłodszych lat szacunek dla godności drugiej osoby. Potrzebna jest nam także prewencja, nauka i zmiana wizerunku ofiary przestępstwa na tle seksualnej w społeczeństwie. Tego możemy dokonać.

 

fot.nun,sxc.hu

fot.nun,sxc.hu

Historia ludzkości przepełniona jest cierpieniem, bólem, a kobieta od wieków stanowiła odrębną kategorię. Gorszą. Gloryfikowana jako matka i żona, poniżana na wielu innych polach. Dziś wiemy, ile wspaniałych kobiet dokonało rzeczy niezwykłych. Nikt nie nazywa już Marie Curie-Skłodowskiej „tą, która pomagała mężowi”. Znamy postawy kobiet ratujących więźniów z obozów koncentracyjnych. Nie wszystkie nazwiska możemy dziś wymienić, może pewnego dnia bohaterstwo naszej płci przerwie milczenie męskiej HIStori.

Jednak to głównie przeciwko nam, kobietom, stosowana jest przemoc. Mimo tragicznych przeżyć, jakie doświadczył nasz kraj jeszcze kilkadziesiąt lat temu nadal nie umiemy szanować drugiego człowieka. Mężczyźni nie potrafią zrozumieć, że kobiety nie są gorszym, podgatunkiem. Czy porównanie mężczyzny dręczącego kobietę latami, (czy też gwałcącego ją nie patrząc na jej opór ) do nazisty jest na wyrost? Nie wiem. Lecz Polacy lubią powracać do historii. Nazywają bohaterami tych, którzy ginęli za Ojczyznę, a nie potrafią uszanować tego, za co Ci zginęli.

Wolność. Podstawowe prawo człowieka. Gwałt zabiera je, pozbawia wszystkich elementarnych przywilejów, jakie powinna mieć każda i każdy z nas. W naszym kraju, chociaż statystyki mówią coś innego, wszyscy wiemy, iż przemoc na tle seksualnym to zastraszająco częsta forma agresji, która w jakiś sposób dotyka wielu dziewcząt, kobiet, nawet dzieci. Winą można by obarczyć między innymi stereotypy, z którymi zbyt mało osób stara się walczyć i brak edukacji zarówno w domach rodzinnych, jak i placówkach oświatowych.

Wciąż brak jest wystarczającej wiedzy na temat przemocy seksualnej i jej koszmarnych skutków. Zamiast uczyć dziewczęta i chłopców, jak ważna jest możliwość decydowania o własnym ciele, wmawiamy małym kobietom, że muszą być ładne, by spodobać się chłopcom. Organizujemy konkursy małej miss. Ubieramy małe dziewczęta w seksowne stroje, by w przyszłości stały się „niezłym kąskiem dla facetów”. Ci zaś rozumują, iż skoro one starają się dla nich, mogą korzystać z tego „daru” bez ograniczeń. Przecież to dla nich te krótkie spódniczki, dekolty! Nie rozumieją, że kobieta może się po prostu chcieć podobać. Dla nich jej przekaż jest jasny: „chcę seksu”, chociaż naprawdę jej pragnieniem jest po prostu dobry wygląd, a może zazdrość koleżanek…. Koło się zamyka. One poddają się im, często nie do końca zdając sobie sprawę, że mogłoby być inaczej. Lepiej, bezpieczniej, czy po prostu – przyjemnie. By utrzymać go przy sobie są gotowe na wiele. Seks, jakiego nienawidzą, zmuszanie do oglądanie filmów pornograficznych, stosowanie przemocy w czasie aktu, wymuszanie go w chwilach, gdy kobieta wcale nie ma na niego ochoty.

Wiele osób, w tym same kobiety, nie rozumie, jak wielkie spustoszenie może spowodować przemoc seksualna w psychice osoby, która jest jej ofiarą. Ofiary nie wiążą późniejszych problemów zdrowotnych czy psychicznych z gwałtem, o których na siłę starały się zapomnieć, molestowaniem, czy codziennością, którą mąż nazywa „spełnieniem obowiązków małżeńskich”.

Trzeba przerwać milczenie, ratować kobiety, które padły ofiarą przemocy na tle seksualnym i robić wszystko, żeby tych zbrodni było jak najmniej. Mężczyźni, którzy dopuszczają się takich zbrodni często nie rozumieją, jak ogromną krzywdę robią swoim ofiarom. Należy im, oraz całemu społeczeństwu to uświadomić. Kobietom natomiast wpajać od najmłodszych lat, że ich ciało należy do nich i tylko one mają prawo decydować, czy mają ochotę na zbliżenia. Młodym chłopcom mówić, że miłość i szacunek są najważniejsze. A zbrodnie takie jak przemoc seksualne są jedne z najobrzydliwszych i najgorszych, jakich może dokonać człowiek przeciwko drugiemu człowiekowi.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz