Kalendarz ciąży – krótka ściąga dla przyszłych mam

Jesteś w  ciąży – gratulacje! Z pewnością doświadczasz właśnie wielu sprzecznych uczuć, od euforii po napady paniki, a przyszłość jawi ci się jako jeden, wielki znak zapytania. Spokojnie, przed tobą 9 miesięcy, wystarczających, by oswoić się z myślą, że będziesz mamą, a także ze zmianami, którym przez ten czas będzie podlegać twoje ciało. Poniższy ogólny kalendarz ciąży pozwoli ci zapoznać się z większością z nich i radośnie oczekiwać na nadchodzący Wielki Dzień.

Pierwszy trymestr
Pierwsze trzy miesiące ciąży to czas największych zmian w ciele przyszłej matki. Hormony ciążowe sprawiają, że twoje piersi staną się pełniejsze a brzuch zacznie się zaokrąglać. Niestety, w tym czasie najczęściej pojawiają się też nieprzyjemne objawy towarzyszące stanowi odmiennemu: nudności, senność, nadwrażliwość na zapachy, a później także słynne zachcianki ciążowe. To również czas, w którym należy odwiedzić ginekologa i wykonać pierwsze badania. To ważne! Staraj się teraz zadbać o siebie, dużo wypoczywać, dotleniać się i wysypiać.

Drugi trymestr
To czas, w którym dziecko zaczyna intensywnie się rozwijać. Twój brzuch i piersi wyraźnie powiększają się i zaczynasz odczuwać pierwsze ruchy dziecka – początkowo lekkie i sporadyczne, z czasem mocne i regularne. Możesz nawet wyczuć, kiedy dziecko ma czkawkę! Dobre wieści: w drugim trymestrze ciąży poprawi się twoje samopoczucie i wygląd. To właśnie wtedy większość przyszłych matek nie bez przyczyny słyszy, że wyglądają „promiennie”. Wykorzystaj ten przypływ dobrego nastroju i energii: zaplanuj urlop, urządź dziecinny pokoik, wybierz szpital, w którym będziesz rodzić i zapisz się do szkoły rodzenia. Jeśli do tej pory mieściłaś się w ubrania sprzed ciąży, teraz pewnie musisz już zaktualizować garderobę. Głowa do góry, to dobry powód, żeby wybrać się na zakupy! Niestety, drugi trymestr to nie tylko same zalety: zazwyczaj rosnące dziecko powoduje zwiększone parcie na pęcherz, co skutkuje częstszymi wizytami w toalecie. Mogą pojawić się także duszności, bóle głowy, czy swędzenie skóry. Pamiętaj o regularnych wizytach lekarskich i zleconych badaniach.

Trzeci trymestr
Twoje dziecko jest tak duże, że z trudem mieści się w brzuchu – ewidentnie przygotowuje się do przyjścia na świat. Twój brzuch może być naprawdę ogromny, albo jedynie wielkości sporego arbuza, spiczasty, lub rozlany na boki – wszystko zależy od twojej budowy i ułożenia dziecka. Z pewnością trudno ci się poruszać, tym bardziej jeśli na 2 – 4 tygodnie przed porodem brzuszek się obniży. Czy wiesz, że z uwagi na zmieniony środek ciężkości możesz mieć kłopot z utrzymaniem równowagi? Twoja skóra na brzuchu jest już bardzo napięta – ulżysz jej stosując nawilżające balsamy, tak często, jak to możliwe. Jeśli masz wrażenie, że twoja pupa nieznacznie powiększyła się, masz rację! To zasługa relaksyny – hormonu, który wydziela się pod koniec ciąży, rozluźniając mięśnie i więzadła, przygotowując je tym samym do rychłego porodu. W twoim organizmie jest też więcej wody i tkanki tłuszczowej. Wszystkie objawy, wskazujące na to, że rozwiązanie jest bliskie , powinny skłonić cię do tego, by zwolnić obroty. Wkrótce twoje dziecko pojawi się na świecie, stawiając na głowie dotychczasowe życie. Póki co – to czas dla ciebie, więc bądź dla siebie dobra. Noś wygodne buty i przewiewne ubrania, zapobiegaj żylakom i chroń skórę przed słońcem, ale w tym natłoku  porad, postaraj się nie zapomnieć po co robisz to wszystko: przed tobą największa przygoda życia: niedługo ty i twój maluch będziecie razem, a twoje życie zmieni się bezpowrotnie, Nawet, jeśli początkowo będziesz się czuła zagubiona, wkrótce nie będziesz sobie wyobrażać życia bez tego małego człowieka, którego powołałaś na świat, a troska i miłość do niego będą ci już zawsze towarzyszyć.

 

             O kalendarzu ciąży można też przeczytać na http://www.osesek.pl/ciaza-i-porod/kalendarz-ciazy.html

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz