Konto dla dziecka – karta płatnicza dla nastolatka

Jeszcze kilka lat temu z trudem rozpoznawało wartość pieniądza, a dzisiaj coraz bardziej domaga się niezależności finansowej. Twoje dziecko dorasta, a wraz z nim rośnie jego kieszonkowe, które przestaje się mieścić w pamiętającej poprzednią epokę śwince skarbonce. W dobie bankowości elektronicznej, kart zbliżeniowych i pożyczek na dowód, zakładanie konta swojemu dziecku nie jest już ekstrawagancją, a po prostu znacznym ułatwieniem sobie życia.

 

Sposób na wdrożenie dzieci w finansowy świat dorosłych wcale nie musi być trudne. W ofercie większości podmiotów finansowych znajduje się punkt o kontach dla dzieci i młodzieży, które pozwolą młodemu człowiekowi nauczyć się dysponować swoimi kieszonkowymi. Mała plastikowa karta płatnicza w rękach dziecka sprawi, że nie tylko poczuje się dorosłe i niezależna, ale także rozsądniej zacznie podchodzić do kwestii wydatków.

Dziecku można założyć konto!

W polskich bankach konto można założyć dziecku, które ukończyło trzynasty rok życia. Do założenia takiego konta niezbędna jest obecność prawnego opiekuna, na którego będzie ono zapisane. W większość tego typu kont nie trzeba płacić nic za prowadzenie rachunku, a dołączana do nich karta płatnicza jest bezpłatna. Umożliwia ona dziecku wypłacanie pieniędzy z bankomatów, płatności bezgotówkowe w sklepach i Internecie, a także w zależności od oferty, także wypłacanie pieniędzy w punktach cash back, czyli wypłacania gotówki w trakcie płacenia kartą za zakupy w sklepie.

Wady i zalety konta dla nastolatków

Nietrudno zgadnąć, że najbardziej niepokojącą dla matki kwestią jest obawa przed tym, że dziecko zacznie nadużywać karty płatniczej, wydając od razu wszystkie zgromadzone na niej środki. Karty dołączane do tego typu kont są o tyle bezpieczne, że uniemożliwiają wypłacanie pieniędzy, kiedy stan konta wynosi zero. Dorastająca pociecha może się za to w ten sposób nauczyć racjonalnego dysponowania swoimi pieniędzmi. Jeżeli w pierwszym miesiącu wyda wszystko naraz, w następnym na pewno rozsądniej zaplanuje swoje wydatki.

Obawy przed zgubieniem karty płatniczej w przypadku nastolatka są uzasadnione, ale warto wiedzieć, że w większości banków bez żadnych kosztów taką kartę możesz od razu zablokować i wyrobić duplikat. Wydaje się to być o wiele bezpieczniejsze niż noszenie przez dziecko większej ilości gotówki przy sobie. W przypadku kradzieży w takiej sytuacji, nie możesz przecież zdalnie zaprogramować portfela, żeby zamknął się na zawsze przed złodziejem.

Na wakacje z pierwszą kartą płatniczą

Umieszczenie pieniędzy dziecka na koncie bankowym jest znacznym ułatwieniem szczególnie wtedy kiedy planuje ono jakiś dłuższy wyjazd. Nie musisz się wtedy martwić o to, który z kolegów w razie czego pożyczy mu kilka złotych. Jeżeli pieniędzy zabraknie, zawsze możesz przelać mu je na konto. To samo tyczy się wyjazdów za granicę. Nie musicie także kilkakrotnie przed wyjazdem powtarzać, żeby większą część pieniędzy trzymało w walizce, a tylko niewielką ich resztę ze sobą, martwiąc się za każdym razem co się stanie, jeśli ukradną walizkę i gdzie lepiej trzymać tę większą część. A może lepiej dzielić te pieniądze po równo? A może najlepiej w ogóle mu nie dawać pieniędzy? Pewnie i tak wyda na słodycze.

Naucz dziecko zarządzać swoimi wydatkami

Dziecko od małego powinno uczyć się jak dysponować swoimi wydatkami tak, żeby wkroczenie w dorosłość nie było dla niego skokiem na głęboką wodę pełną długów. Wpłacając mu na konto co miesiąc ustalone kwoty kieszonkowego, dajesz mu przedsmak dorosłego życia, kiedy to z comiesięcznych wypłat będzie musiało się utrzymać. Finanse dziecka łatwiej kontrolować, jeśli regularnie przychodzi do Ciebie wyciąg z banku, niż zaglądając mu do portfela, żeby ze smutkiem odkryć, że nic już tam nie ma.

Daj dziecku dobry przykład

Niektórzy uważają, że my,  kobiety nie umiemy oszczędzać, a każdą większą zgromadzoną kwotę gotówki potrafią szybko roztrwonić na zakupach. Pokaż swojemu dziecku, że to tylko głupi stereotyp. Ucz swoją pociechę od najmłodszych lat racjonalnego korzystania z karty płatniczej oraz kontrolowania swoich środków na koncie. Róbcie razem zakupy, a będziesz miała pewność, że maluch w momencie kiedy otrzyma swoje kieszonkowe spoczywające na koncie bankowym, nie wyda ich przy pierwszej wizycie w sklepie.

Więcej informacji na temat pierwszego konta osobistego znajdziesz na http://www.kasystefczyka.pl/poradniki/konta-i-karty/pierwsze-konto-osobiste

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz