Makarska – perła Adriatyku

Makarska to jedno z najpopularniejszych zakątków na wybrzeżu Dalmacji. Kurort usytuowany jest nad zatoką, którą obejmują przylądki Osejava oraz św. Piotra. „Chorwacke Saint – Tropez”, jak nazywane jest to miejsce – przyciąga turystów głównie pięknymi plażami.


Makarska jest miejscowością turystyczną, stanowiącą centrum kulturalne oraz ekonomiczne Makarskiej Riwiery (60 – kilometrowy pas chorwackiego wybrzeża, rozciągający się przez południową Dalmację. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych znaków tego miejsca są szerokie, żwirowe plaże, miejscami przechodzące w piaszczyste).

Popularność zawdzięcza malowniczym plażom, czystej wodzie, a także świetnie zorganizowanej bazie turystycznej (zobacz tanie wyjazdy tutaj: www.fostertravel.pl/wycieczki/chorwacja/dalmacja/makarska).
Ponadto kurort ten jest centrum rozrywki i życia nocnego – mnóstwo tutaj kawiarni oraz klubów. W Makarskiej odbywają się także liczne imprezy (m.in. Noce Rybackie, Letni Karnawał). Tutejszy fragment chorwackiego wybrzeża oferuje turystom dodatkową atrakcję, jaką są góry. Pasmo Biokovo rozciąga się na północny wschód od magistrali. Najwyższym wzniesieniem jest Sveti Juraj nad Makarską (1762 m n.p.m.), na szczyt można dostać się szlakiem turystycznym.

makarska
Nazwa miejscowości pochodzi od rzymskiej osady Muccurum, która prawdopodobnie znajdowała się na miejscu dzisiejszej wioski Makar, która leży na północ od miasta. Miasto ma burzliwą historię – było w rękach Turków, Austriaków, a także Wenecjan.

Makarska jest największą miejscowością na Riwierze. Do tego zakątka powinni wybrać się głównie spragnieni lenistwa na plaży w promieniach słońca i bogatego życia nocnego. Zabytków w Makarskiej jest niewiele – w samym centrum miasta na placu Kaćić, znajduje się barokowy kościół św. Marka, będący XVIII – wieczną kolegiatą. We wnętrzu budowli można podziwiać wenecki ołtarz główny oraz boczny ołtarz w całości wykonany ze srebra. W świątyni złożone zostały relikwie św. Klementa, który jest patronem miasta. Niedaleko od centrum mieści się klasztor Franciszkanów. W klasztorze w podziemiach ma siedzibę Muzeum Muszli, które gromadzi jedną z najcenniejszych europejskich kolekcji muszli oraz ślimaków. Wielka kolekcja mięczaków pochodzi głównie z Morza Adriatyckiego, a szczególne zainteresowanie wzbudzają egzotyczne egzemplarze z mórz tropikalnych i miejscowy „małż ludożerca”, którego kilka skorup jest wystawionych w muzeum.

 

W bliskim sąsiedztwie nadmorskiej promenady usytuowany jest Półwysep św. Piotra. Do największych atrakcji tej części miasta należy: kościół, pomnik św. Piotra i morska latarnia.

W Makarskiej znajduje się wiele punktów widokowych, z których turyści chętnie podziwiają wschody i zachody słońca. Na szczególną uwagę w tym miejscu zasługuje śródziemnomorska roślinność – kaktusy oraz agawy.
W porze lata plaże w Makarskiej są bardzo zatłoczone. Wybrzeże w całości składa się z drobnych kamyczków. Morze charakteryzuje się krystalicznie czystą wodą. Kąpiąc się należy uważać na jeżowce. Poza opalaniem można również nad wodą czynnie spędzać czas – wypożyczyć m.in. rower wodny, łódź. Ponadto z tutejszego portu można popłynąć statkiem na wycieczkę po morzu bądź, do którejś z okolicznych wysp.

Wakacje w Makarskiej to niewątpliwie powiew luksusu, połączony z zabawą i błogim lenistwem na plaży.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz