Marsz Godności 18.06.2016 – to dopiero początek!

18.06.2016 ulicami Warszawy przeszedł Marsz Godności w obronie praw kobiet. Wśród uczestniczek i uczestników można było spotkać kobiety i mężczyzn z różnych miejsc Polski, przyjechały także osoby z zagranicy. Nie zabrakło znanych twarzy, które jawnie krytykują to, co dziś dzieje się w Polsce wokół kwestii kobiecych.

Organizatorki i osoby, które przyszły na Marsz Godności mówią wyraźne „NIE” m.in: Łagodnemu traktowaniu gwałcicieli i obwinianiu ofiar gwałtów, braku wyboru do aborcji nawet w najbardziej drastycznych wypadkach, zablokowaniu dostępu do in vitro, czy unikaniu płacenia alimentów. To także walka o równe prawa dla obydwu płci, o szacunek dla każdej kobiety, bez względu na to, kim jest, jaką religię wyznaje, na kogo głosuje. Transparenty, jakie przyniosły ze sobą uczestniczki i uczestnicy były bardzo różnorodne.

marsz10

Można było przeczytać na nich m.in „Torturowanie kobiet nie przejdzie”, „Nie wierzę, że znów muszę o to protestować”, pojawiły się także miotły, które zrobiły prawdziwą furorę – oklejone napisami np. „Wymiatam głupotę za free”. Nie zabrakło napisów po angielsku, ale i w innych językach. Były również tęczowe flagi, zbierano też podpisy „Ratujmy kobiety” 

Sam Marsz przeszedł oczekiwania organizatorek, które, jak same wielokrotnie powtarzały poznały się dopiero przy organizacji imprezy. Marsz nie był przygotowywany przez profesjonalistów, którzy takie rzeczy robią od lat, nie było zorganizowanych autobusów, które miałyby dowozić uczestników na miejsce, sztabów, jakie miałyby pracować w różnych miejscach Polski. Wszystko zostało stworzone w krótkim czasie przez „wkurzone kobiety”.

marsz

Byłyśmy zaskoczone ilością osób, które przyszły na Marsz. Nie mamy doświadczenia w szacowaniu ilości uczestników takich zgromadzeń i do ostatniej chwili nie byłyśmy pewne czego się spodziewać. Chciałybyśmy bardzo podziękować wszystkim dzięki którym ten Marsz mógł się odbyć, a w szczególności Dorocie Wellman i Paulinie Młynarskiej, które niesamowicie poprowadziły Marsz. Dziękujemy także Kędziorowi, dzięki któremu towarzyszyła nam wspaniała muzyka” . Mówi podekscytowana Maria Wachowiak w wypowiedzi dla PuellaNova.pl. Nie ukrywa, że na początku była przerażona, bała się, że przyjdzie mało osób. Wiele nieprzespanych nocy, ciężko przepracowane dni jednak się opłaciły.

Pod koniec Marszu jedna z dziewczyn przeczytała mocny list podkreślający, dlaczego wszyscy zebrali się właśnie w tym miejscu i o tej porze. Publiczność zaś skandowała „Dziękujemy”, a organizatorki nie ukrywały wzruszenia i łez. Przemawiała także Dorota Wellman oraz profesor Płatek – jak zawsze dosadnie, szczerze i bez owijania w bawełnę.

Organizatorki mówią o 8 tysiącach jest to więc ogromny sukces! Chociaż niektóre popularne osoby, jak np. feministka, Kazimiera Szczuka, miały nadzieję, że przyjdzie jeszcze więcej osób, to pamiętajmy, iż to dopiero początek.

Pierwszy taki marsz i zorganizowany zupełnie spontanicznie. Polki potrafią! Marysia dodaje „Powiedziałyśmy A, więc przyjdzie czas, aby powiedzieć B. Na razie jesteśmy jeszcze na fali sobotniego Marszu, ale nasze plany sięgają września i kolejnego Marszu.”

marsz5

Marsz wspierało wiele organizacji i mediów, w tym, oczywiście, PuellaNova. Jedną z organizacji, która mocno angażowała się w promocję wydarzenia była „Stop Gwałtom”, której prezeska, Anna Sadowska, napisała po Marszu: „Mamy nadzieję, że szerokie społeczne spojrzenie na sprawy kobiet i na prawa kobiet w Polsce zmieni się w ciągu jednego pokolenia i, że osoby obecnie stojące po drugiej stronie barykady zrozumieją, że równość płci i prawo do wyboru to nie jest rewolucja. Równość płci i prawo do wyboru to harmonia”. Oczywiście zarówno ona, jak jak i większość członkiń i członków Stowarzyszenia byli obecni na Marszu.

Marsz był nie tylko wielkim sukcesem, ale i pierwszym krokiem by kobiety (i mężczyźni) wspólnie, ponad podziałami, całkowicie spontanicznie zaczęły robić coś razem. Mam nadzieję, że nie skończy się wyłącznie na maszerowaniu, a hasła zamienią się w czyny!

Fot. PuellaNova.pl

Marsz Godności FB

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz