Międzynarodowy Strajk Kobiet 8 Marca – PRZYJDŹ I WYRAŹ SWOJE ZDANIE! KONKURS

Kilkadziesiąt polskich ( i nie tylko ) miast jak Warszawa, Wrocław, Poznań, ale i m. in. Siemiatycze, Lębork, Elbląg, Węgorzewo, Jelenia Góra, Zgorzelec czy Rybnik, weźmie udział w Międzynarodowym Strajku Kobiet 8 marca. Będzie to wspólna akcja organizowana przez kobiety z 35 krajów, walczące o uznanie ich praw przez populistyczne, antykobiece rządy państw.

Konkurs trwa tylko do 10.03 – weź udział! Dlaczego wzięłaś/wziąłeś  udział w Strajku? !https://www.facebook.com/puellanovapl/posts/10154225497611850

 

Kobiety walczą o swoje prawa i kolejny raz wychodzą na ulice miast. Po niedawnej akcji One Billion Rising  (14,02) czas na kolejną. Wiele osób myśli – po co te strajki? Co to da – wychodzenie na ulice? Owszem, da!

Siedząc potulnie w domu nikt niczego nie wypowie głośno. Postulaty kobiet zaistnieją być może na FaceBook’u, będą że mokrążyć wśród znajomych. Ale nie dotrą do tych, którzy te postulaty mają spełnić – do władz, sądów, prokuratur, szpitali itp. Czyli do tych organizacji, które muszą zauważyć tłumy kobiet skandujących hasła i domagających się swoich praw – głośno i odważnie.  Dlatego 08.03 Polki znów otwierają parasolki!

 

OSK
Strajk Kobiet nie jest tylko kobiecą sprawą. Bo czy In VITRO dotyczy tylko kobiet? Terminacja  ciąży, gdy żona, partnerka mężczyzn – matka ich dzieci może umrzeć, to naprawdę jest ważne tylko dla „płci pięknej”? Czy rzetelna edukacja seksualna młodzieży dotyczy tylko dzieci matek, a nie ojców? Protesty przeciwko fatalnemu traktowaniu ofiar gwałtów – przecież to dotyka też życia mężczyzn, ich matek, córek, żon, partnerek, sióstr, przyjaciółek. Czy sama ciąża i opieka poporodowa to naprawdę tylko sprawa matek? Gdy przyszły tata nie będzie mógł uczestniczyć w porodzie – czy to znaczy, że ojcowie wolą mieć to z głowy i siedzieć cicho, by, jak kiedyś, „oblewać” narodziny zamiast asystować partnerce i swojemu noworodkowi? Nasze prawa, to prawa wszystkich. Dlatego, na szczęście, są też panowie, którzy wychodzą razem z kobietami.

Jednym z odważnych mężczyzn, który doskonale zdaje sobie sytuację, jak wygląda rzeczywistość w Polsce jest Sebastian, współorganizator akcji w Elblągu. Chce walczyć o prawa kobiet, bo wie, że są zagrożone i dotyczą obydwu płci.

Każdy mężczyzna powinien dbać o kobiety, a jeśli ktoś im zagraża –  stanąć w ich obronie. Rząd zagraża bezpieczeństwu naszych kobiet więc staję ich obronie. Od 3 października 2016 roku walczę o prawa, jakie powinny przysługiwać każdej przedstawicielce płci pięknej. Jestem mężczyzną, a obowiązkiem każdego mężczyzny jest dbać o kobiety. Skoro prawa kobiet są łamane, naszym obowiązkiem jest zadbać o to, aby kobietom się nie działo źle. Płeć piękna już nie jest taka słaba! My – mężczyźni powinniśmy się wziąć za siebie i proszę mnie nie obrażać w komentarzach, powinniśmy się również wziąć za kobiety i dbać o nie, a nie robić im pod górkę” – mówi z przekonaniem.

Dodaje też, że walka nie toczy się tylko i wyłącznie o prawa kobiet – „In vitro pomaga parom (czyli także mężczyznom), które w naturalny sposób nie mogą spłodzić dziecka, edukacja seksualna jest także potrzebna wszystkim. Wiele postulatów dotyczy także nas – mężczyzn.”

Izabela Daciuk, organizatorka Strajku w Elblągu twierdzi – „Organizujemy kolejny Strajk w Elblągu gdyż jest to kontynuacja 3 października 2016 roku gdzie tylko troszeczkę dotarło do władzy rządzącej, że są w tym kraju kobiety które wiedzą czego chcą. Ponieważ dalej nas lekceważą,  będziemy nadal strajkować na ulicy, będziemy żądać swoich praw. Tym bardziej, że poseł Jarosław Kaczyński ostatnio nawołał, że tylko partia PiS to rasa panów. To wzbudza w nas wściekłość.”

Kobiety mają dość bycia poniżanymi, dość bycia podwładnymi mężczyzn. Nie chcą, by ktoś mówił im, co mają robić, nie chcą, by rząd zajmował się ich sumieniami i podejmował za nie dramatyczne decyzje. Wściekłe są m.in. na to, iż władza chce je traktować jak puste, bezmyślne inkubatory. Chcą mieć wybór, czy rodzić dziecko martwe lub takie, które ma żyć kilka dni w potwornym cierpieniu. Pragną móc dokonać własnego wyboru, czy rodzić dziecko przestępcy, który je zgwałcił i codziennie patrzeć na owoc gwałtu.

Kobieta w Polsce wg PiS  ma być uległa mężowi, kobieta która ma rodzic dzieci (nawet kalekie) która ma być gwałcona ma być uległa wszystkim mężczyznom. Czyli jednym słowem matka, żona, kochanka – bez używania swego mózgu. My – kobiety nie godziny się na to i dlatego wychodzimy na ulice i protestujemy krzycząc głośne NIE!  Mało tego – za nami polskimi kobietami poszły inne kraje, które to zobaczyły odważne Polki, które strajkowały w październiku i podążyły za nami. W listopadzie 2016 roku ruch społeczny Ogólnopolskiego Strajku Kobiet  w Polsce ustalił, że 8 marca 2017 roku odbędzie się Międzynarodowy Strajk Kobiet . Do tego wydarzenia przyłączyło się ok.35 krajów na świecie. Okazuje się bowiem, że na każdej półkuli ziemskiej nadal kobiety nie są traktowane na równi z mężczyznami. Mamy dość i mówimy DOŚĆ!” Dodaje Izabela.

Oprócz samego strajku, wiele kobiet pisze listy do premier Szydło, powstają nowe grupy zaangażowanych kobiet.

Dziewczyny zaczynają być RAZEM, a nie przeciwko sobie. Bo przecież najważniejsze to działać wspólnie, nie dzielić się, traktować się jak przyjaciółki, bez sporów i kłótni. Pokażmy, że to potrafimy! Działajmy na rzecz wszystkich pokrzywdzonych – ofiar systemu, tragicznych sytuacji, wierzmy sobie i nie dajmy się nabrać tym, którzy chcą nas skłócić. Jedna za miliard, miliard za jedną!

Zajrzyj na FB https://www.facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet/

 

Co wkurza kobiety i dziewczyny?

 

Idea Międzynarodowego Strajku Kobiet

Inicjatywa wspólnej akcji powstała w listopadzie 2016, kiedy organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet 3/10/2016 nawiązały kontakt z kobietami protestującymi w Ameryce Łacińskiej 19/10/2016 oraz w Korei Płd. 25/10/2016. Do grupy Paro Internacional de Mujeres/ International Women’s Strike od listopada 2016 do chwili obecnej dołączyły kobiety z ok 40 krajów świata, tj.: Argentyny, Australii, Boliwii, Belgii, Brazylii, Chile, Kostaryki, Czech, Ekwadoru, Anglii, Francji, Niemiec, Gwatemali, Hondurasu, Islandii, Irlandii Płn., Irlandii, Izraela, Włoch, Meksyku, Nikaragui, Peru, Polski, Rosji, Salwadoru, Szkocji, Korei Płd., Szwecji, Togo, Urugwaju, USA i Turcji. Pierwszym wspólnym działaniem Międzynarodowego Strajku Kobiet była akcja Mobilizacja/ Movilizacion 25/11/2016, kiedy wydały wspólną odezwę do rządów państw oraz rozpoczęły zbieranie podpisów pod petycją do Organizacji Narodów Zjednoczonych, zapowiadając Międzynarodowy Strajk Kobiet na 8 marca 2017, przyjmując wspólne hasło „Solidarność naszą bronią” i wspólną identyfikację wizualną, opracowaną przez Aleksandrę Jasionowską – autorkę grafiki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Międzynarodowy Strajk Kobiet jest oddolną, bezpartyjną koalicją kobiet – nie organizacji, działającą na zasadzie NO OGO, nastawioną na skuteczne działanie w maksymalnym rozproszeniu, lokalnie, na wzór Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Jego struktura jest trzystopniowa, obejmując jedno wspólne wydarzenie ponadnarodowe + wydarzenia narodowe (po jednym na każdy kraj) + wydarzenia lokalne w danym kraju.

Akcje 8 marca 2017 r. w Polsce i na świecie:

– strajk totalny (zaprzestanie pracy oraz wykonywania pracy w domu)

– strajk czasowy (zaprzestanie pracy na 1-2 godziny)

– czarny ubiór, czarne elementy ubioru, wstążeczki, znaczki

– bojkot firm posługujących się seksizmem w reklamie lub dyskryminujących pracownice ze względu na płeć

– bojkot lokalnych i narodowych mizoginów (protest przeciwko ich obecności w przestrzeni publicznej, protest w miejscu zamieszkania)

– strajk zakupowy

– blokady dróg

– demonstracje, marsze, pikiety

MSK a USA

Organizatorki styczniowego Marszu Kobiet na Waszyngton, którego identyfikacja wizualna również nawiązuje do Międzynarodowego Strajku Kobiet, ogłosiły kilka dni temu, że wybrały dzień 8 marca 2017 na akcję „dzień bez nas” i wezwały do strajku generalnego w Stanach Zjednoczonych. W USA pojawia się także wiele głosów mówiących o potrzebie ponadnarodowej solidarności – głosów za tym, aby kobiety z USA dołączyły do Międzynarodowego Strajku Kobiet, zamiast organizować inną, podobną akcję w ten sam dzień.

Polskie postulaty MSK

 

Żądamy:

 1. Pełni praw reprodukcyjnych
 2. Państwa wolnego od zabobonów
 3. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej
 4. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet

 

Żądamy:

 1. Pełni praw reprodukcyjnych:

– utrzymania standardów opieki okołoporodowej

– dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji

– dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży

– dofinansowania in vitro

– badań prenatalnych najnowszej generacji

 1. Państwa wolnego od zabobonów:

– rzetelnej edukacji seksualnej

– edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową

– opieki medycznej, nie watykańskiej

– likwidacji tzw. „klauzuli sumienia”

– religii w parafiach i na koszt Kościoła

– niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele

– wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele

 1. Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej:

– przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową

– bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej

– bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji

– ochrony ofiar i izolacji sprawców

– współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji Antyprzemocowej

– ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy

 1. Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet:

– zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet

– realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami

– skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych

– podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do średniego wynagrodzenia

– równości płac bez względu na płeć

Dodatkowe informacje

Film promujący MSK Polska – „Nie przychodź”: https://www.youtube.com/watch?v=5sBLQmp_OUE

Petycja MSK: https://www.change.org/p/ban-ki-moon-secretary-general-of-t…

Odezwa MSK: https://www.youtube.com/watch?v=VOdRtcJxQeo

Wydarzenie ponadnarodowe: https://www.facebook.com/events/1043905282422378/

Wydarzenie polskie: https://www.facebook.com/events/366796443673977/

Lista zgłoszonych wydarzeń w Polsce (aktualne 16.02.2016):

Białystok: https://www.facebook.com/events/218412318624595/

Elbląg: https://www.facebook.com/events/247393825708471/

Gdańsk: https://www.facebook.com/events/231442393969589/

Jelenia Góra: https://www.facebook.com/events/

133091640528586/

Katowice: https://www.facebook.com/events/178070789340700/

Koszalin: https://www.facebook.com/events/1909976249233913/

Kraków: https://www.facebook.com/events/1176464795772655/

Legnica: https://www.facebook.com/events/1404738362901067/

Leszno: https://www.facebook.com/events/987129748053549/

Lębork: https://www.facebook.com/events/717530761757217/

Nowy Sącz: https://www.facebook.com/events/919257198210346/

Opole: https://www.facebook.com/events/1395513470494114/

Piaseczno: https://www.facebook.com/events/248544132251954/

Poznań: https://www.facebook.com/events/1552594581421637/

Płock: https://www.facebook.com/events/1475913969142138/

Puławy: https://www.facebook.com/events/121987454974978/

Rybnik: https://www.facebook.com/events/755339967948107/

Siemiatycze: https://www.facebook.com/events/1212511152119344/

Świnoujście: https://www.facebook.com/events/1500128369999602/

Tarnów: https://www.facebook.com/events/1867871050162858/

Warszawa: https://www.facebook.com/events/566554143550485/

Węgorzewo: https://www.facebook.com/events/573593156144524/

Wrocław: https://www.facebook.com/events/352010235181860/

Strona www Międzynarodowego Strajku Kobiet: parodemujeres.com

 

E-mail: parodemujeres@gmail.com (PL, ENG, ESP)

TT: https://twitter.com/womensstrike

FP Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: facebook.com/ogolnopolskistrajkkobiet

Strona www Ogólnopolskiego Strajku Kobiet: strajkkobiet.eu

Media światowe o Międzynarodowym Strajku Kobiet: http://parodemujeres.com/media/

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz