Moda dla niepełnosprawnych – piękna i modna kobieta na wózku

Kobiety niepełnosprawne, jeżdżące na wózkach inwalidzkich często mają problem z doborem odpowiedniej garderoby. Nie zawsze łatwo im jest znaleźć takie ubrania, które będą nie tylko eleganckie, ale i wygodne. Często wydaje się im również, że wózek wyklucza je z grona pięknych i nie pozwala na atrakcyjny wygląd, co absolutnie nie jest prawdą! Tak samo, jak zdrowe kobiety, panie na wózkach mogą wyglądać pociągająco i elegancko. W naszym tekście porady specjalisty, Oscara Dąbkowskiego- stylisty, kostiumografai dziennikarza mody pomogą niepełnosprawnym kobietom w doborze zarówno modnych jak i wygodnych strojów.

Sexi na wózku
Czy niepełnosprawność sprawia, że kobieta przestaje być kobieca? Że traci sexappeal i nie pociąga mężczyzn? Absolutnie nie! To od niej zależy, czy tak jest i musi w to uwierzyć. Oczywiście, nie oszukujmy się – niektórzy będą patrzeć na wózek z przerażeniem, są tacy, którzy nie chcą wiązać się z kobietami niepełnosprawnymi ani nawet przyjaźnić się z nimi. Ale takimi panami nie warto zajmować sobie głowy. Mówimy przecież o prawdziwych mężczyznach! „Niepełnosprawność nie zwalnia z dbania o siebie! Żadna kobieta nie powinna rezygnować z podkreślania swojej kobiecości. Warto w tym miejscu przywołać przykład Moniki Kuszyńskiej.  Znana wokalistka brała niedawno udział w programie telewizyjnym „Bitwa na głosy”. W każdym z odcinków wyglądała nie mniej olśniewająco niż pozostali wykonawcy” podkreśla Oskar Dąbkowski, autor stylizacji do kampanii reklamowej Maximus Fashion Center Jesień/Zima 2012.  „Niezależnie od tego, czy jesteś zbyt szczupła czy zbyt gruba, za wysoka czy za niska, chodzisz o własnych siłach czy też poruszasz się na wózku – ubraniem możesz tak manewrować, aby niektóre aspekty swojej fizyczności podkreślić, a inne ukryć. Oczywiście nie da się zignorować istnienia samego wózka, ale siedząc na nim nadal możesz pozostać świadomą swoich atutów kobietą” dodaje.

 

Maximus Fashion Center

Maximus Fashion Center - dodatki grają istotną rolę!

Sukienka czy spódnica?
Jeśli chodzi o konkrety, nasza redakcyjna, niepełnosprawna koleżanka, Joanna przypomina, że chorym paniom raczej ciężko będzie założyć sukienki, które ściągają się na brzuchu, a trudno siedząc na niej poprawić ją. Zdecydowanie wygodniejsze są komplety. Chociaż czasami żal zwiewnych kiecek… Jednak  na szczęście spódniczki również są piękne! Na te rozterki odpowiada stylista Dąbkowski, „Na ratunek w takich przypadkach przychodzą nam koszule i tuniki oversize. Jest ich obecnie mnóstwo na rynku, bo trend oversize’owy święci tryumfy już kolejny sezon z rzędu. Rekomenduję sięgnąć do sklepów bądź butików, takich jak w Maximus Fashion Center. Proszę mi uwierzyć, że tamtejszy wybór kolekcji robi naprawdę imponujące wrażenie. Dodam jeszcze, że dodatkowym atutem tego miejsca jest fakt, że wszystkie sklepy znajdują się na jednym poziomie, co osobom poruszającym się na wózku z pewnością ułatwi zakupy!” Asia ma do tego swoją uwagę. „Krótkie tuniki. Długie się nie sprawdzą, bo będzie to samo, co z sukienką. Poza tym można wyglądać seksownie nie tylko w sukienkach i szpilkach.. Można przecież mieć trampki i podarte jeansy i też jest ‚na czasie’!”

Maximus Fashion Center

Maximus Fashion Center

Less is more!
Panie, które jeżdżą na wózku inwalidzkim zwracają uwagę przede wszystkim na górną część ciała. Oskar Dąbkowski, który doświadczenie dziennikarskie zbierał w takich magazynach jak Wprost, Twój Styl, Viva! Moda oraz magazynach internetowych Looksfery.com i Confashion Magazine, a w kwietniu wygrał konkurs „Maxi Stylizacje” organizowany przez Maximus Fashion Center radzi wszystkim paniom żeby nie podążały ślepo za modą. „Najważniejsze jest dobieranie rzeczy w taki sposób, żeby czuć się w nich dobrze i jednocześnie dobrze wyglądać. Ze względu na  pozycję siedzącą, kobietom poruszającym się na wózku radziłbym skupić się na górnej partii stylizacji. Spróbujmy wybrać  top, bluzkę, T-shirt, kamizelkę, czy marynarkę, która przykuje uwagę.  Do tego koniecznie odpowiednia biżuteria, pamiętając o zasadzie „less is more”. Jeżeli chodzi o dolną partię garderoby, tu wybrać można zarówno spódnicę jak i spodnie, zależnie od tego, w czym dana kobieta czuje się najlepiej. Codzienna garderoba powinna być praktyczna i wygodna”.

Maximus Fashion Center

Maximus Fashion Center

Obcasy –  za i przeciw
Stylista nie widzi również powodów dla których niepełnosprawne panie miałyby zrezygnować z obcasów. „Buty na obcasie są jak najbardziej wskazane, o ile są wygodne i nie ograniczają komfortu! Każde obuwie  poza funkcją stricte praktyczną czy ochronną, pełni  także funkcję dekoracyjną. Szpilki są bardzo kobiece i seksowne”. „ Jednak to, oczywiście, zależy od schorzenia”, zauważa Joanna, „Niepełnosprawnej ciężko jest wytrwać w butach na wysokich obcasach kilka godzin, bez poruszania nogami, w jednej pozycji. Dodatkowo może to być też dość niebezpieczne, ważne jest też by wózek odpowiednio przygotowany do takich butów ponieważ nie każdy nadaje się by założyć wysokie obcasy. Najlepszy jest niewielki obcas, szpilka może być ryzykowna. Zdrowa kobieta w szpilkach przyjmuje inną postawę, a u siedzącej takie buty nie spełniają tej roli”.

Maximus Fashion Center

Maximus Fashion Center - czasami warto skusić się na takie buty

Wygoda i elegancja
Reasumując, stylista Maximus Fashion Center podkreśla „Pamiętajmy – wygoda jest bardzo ważna. Jeśli osoba niepełnosprawna ubiera się sama, powinna postawić na ubrania nieco większe, lekkie, luźne, które da się łatwo założyć. Jednocześnie, jeżeli zależy nam na podkreśleniu figury, luźną bluzkę czy tunikę można zestawić z ładnie skrojoną kamizelką bądź żakietem.  Ale chce też wyraźnie powiedzieć, że kobiety na wózkach, nie powinny całkowicie rezygnować z kreacji dopasowanych, których zakładanie faktycznie może sprawiać kłopot. Nawet jeżeli w takiej sytuacji konieczne będzie skorzystanie z  pomocy osób trzecich, to każda kobieta zasługuje czasem na odrobinę ekstrawagancji!

Oscar Dąbkowski – stylista, kostiumograf, dziennikarz mody. Doświadczenie dziennikarskie zbierał w takich magazynach jak Wprost, Twój Styl, Viva! Moda oraz magazynach internetowych Looksfery.com i Confashion Magazine. W kwietniu wygrał konkurs „Maxi Stylizacje” organizowany przez Maximus Fashion Center. W nagrodę poleciał do Berlina na targi mody Bread&Butter i Mercedes Benz Fashion Week, gdzie szukał inspiracji. Jest autorem stylizacji do kampanii reklamowej Maximus Fashion Center Jesień/Zima 2012.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Komentarz dla "Moda dla niepełnosprawnych – piękna i modna kobieta na wózku"

 1. […] zapraszamy do naszych tekstów m.in Moda dla Niepełnosprawnych, Niepiękna niepełnosprawność, Moja nadzwyczajna przyjaciółka […]

Dodaj komentarz