nastolatka w ciąży – na pomoc przyjdzie doula

Jak pomóc nastoletniej mamie? Co zrobić, gdy dziewczyna w młodym wieku dowiaduje się, że jest w ciąży? O tym rozmawiamy z wykwalifikowaną doulą z DoulaSERVICE, Katarzyną Wójcik-Brylską
Aleksandra Zumkowska-Pawłowicz: Młoda , nastoletnia dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży… Jej świat się kończy. Jest przerażona, nie wie, co dalej, ale chce urodzić dziecko. Jak doula pomoże tak młodej przyszłej mamie?

Doula Katarzyna Wójcik-Brylska: Aby pomóc młodej mamie, ale też wszystkim innym młodym mamom należy najpierw ustalić jakiej pomocy oczekuje. Młoda mama może więc napisać maila, w którym zawrze swoje pierwsze wątpliwości i troski, a na które doula współpracująca z DoulaSERVICE odpowie. W przygotowaniu DS. jest projekt uruchomienia telefonu zaufania, który będzie pierwszą tego typu pomocą właśnie dla nastoletnich mam.DoulaSERVICE opracowała specjalistyczne szkolenia dla doul chcących pracować z nastoletnimi mamami i tatusiami. Warto korzystać z ich wiedzy i doświadczeń.

Czy porozmawia z rodziną nastolatki, wesprze ją w trudnych momentach, gdy dziewczynie ciężko jest porozmawiać z własną matką?

Na prośbę nastoletniej mamy oczywiście doula może spotkać się z jej rodzicami. Jednakże spotkanie takie musi być wcześniej przygotowane dla obu stron, tak, aby nie było zaskoczenia ze strony rodziny nastolatki. Pamiętajmy o naszym prawodawstwie, które mówi, iż za osobę niepełnoletnią uważany jest człowiek do 16 roku życia, a więc to prawni opiekunowie mają decydujący głos we wszystkich sprawach dotyczących ludzi w tym wieku. Osobną sprawą jest, że taki młody człowiek może potrzebować rozmowy z kimś innym jak prawny opiekun, ale w tych delikatnych sprawach doula zawsze będzie przekonywać do spotkania w gronie najbliższych, gdyż nie potrzebne są jakiekolwiek nieporozumienia, konflikty czy wątpliwości.

Będzie z nią przez całą ciążę?

Jeśli będzie taka potrzeba to oczywiście tak. Rozumienie ”bycia” przez całą ciążę trzeba odnieść do oczekiwań młodej mamy.

A po urodzeniu?

Na pewno bardzo przyda jej się doula w pierwszych dniach po powrocie do domu. Ale nie zapominajmy, że mamy, teściowe, babcie i ciocie też chcą pomagać. Umiejętność współpracy i nie zabierania przestrzeni wszystkim innym bliskim młodej mamy będzie więc leżała po stronie douli. To trudne zadanie, ale wykonalne.

Ile kosztuje pomoc douli?

To pytanie wciąż się przewija, a odpowiedź jest wciąż taka sama: koszt usług douli jest każdorazowo określany podczas rozmowy z młodą mamą, gdyż wiele czynników ma wpływ na wysokość stawki. Region Polski, zakres usług, pora itp.

Czy jest szansa na bezpłatne świadczenia?

Nic mi nie wiadomo, żeby jakieś działania ustawodawcze, które mogłyby wpłynąć na zwrot kosztów poniesionych przy kontraktowaniu pomocy douli, były obecnie w przygotowaniu. Jest to tak młoda forma usług, że niestety trzeba będzie poczekać na zmiany w tym zakresie.

Jak znaleźć doulę?

Na naszym portalu www.doulaservice.pl mamy zakładkę, pod którą mieści się lista doul przez nas polecanych. Lista ta wciąż rośnie, więc można skorzystać z tej prezentacji.

Jednak wiele dziewcząt w tak trudnej sytuacji mieszka w niewielkich miejscowościach lub na wsiach. W jaki sposób one mogą otrzymać wsparcie?

Tak jak wspomniałam na początku, może to być forma maila do DoulaSERVICE, a już niedługo „doulowy” telefon zaufania. Może też poszukać douli, która mieszkając niedaleko chętnie się z nią spotka.

Na koniec proszę jeszcze powiedzieć, czy doula może się angażować emocjonalnie, czy może się zaprzyjaźnić z „klientką” czy powinna zostać w relacji wyłącznie zawodowej?

Relacje międzyludzkie to sfera bardzo prywatna. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby doula zaprzyjaźniała się ze swoimi klientkami.

To bardzo często ma miejsce. Ważne natomiast jest, aby potrafiła zachować proporcje wobec tych przyjaźni, gdyż najważniejsze to pomoc młodej mamie i jej dziecku i rodzinie, jeżeli takie jest oczekiwanie.

Dziękuję za rozmowę!

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz