O HIV i HCV na przystanku Woodstock

Grupa Edukatorów Seksualnych ,,Ponton” przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny będzie w niecodzienny sposób edukować uczestników tegorocznego Przystanku Woodstock na temat chorób przenoszonych drogą płciową

Warszawa 11 lipca 2016 r. – Warsztaty edukacyjne w „Domu bez Hejtu”, wykłady w formie wieczorynek oraz szereg atrakcji i zabaw dla gości Przystanku Woodstock – tak będzie wyglądał projekt realizowany przez Grupę Edukatorów Seksualnych „Ponton” przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przez trzy dni festiwalu, od 14 do 16 lipca. Cel: profilaktyka HIV, HCV i HBV. Akcja przeprowadzona zostanie dzięki środkom z grantu przyznanego Grupie „Ponton” w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanego przez Gilead Sciences Poland.

Ponton_stoisko_2

„Trudno o lepsze niż ten festiwal miejsce do edukacji na temat bezpiecznych zachowań seksualnych. Woodstock słynie z otwartości na wartościowe inicjatywy prowadzone przez organizacje pozarządowe. Cieszymy się, że w tym roku możemy, jako „Ponton”, zagościć ze swoim stoiskiem na polu festiwalowym w Kostrzynie nad Odrą” – powiedziała Joanna Skonieczna, edukatorka „Pontonu” i koordynatorka projektu.

Stoisko „Pontonu” będzie przyciągać wzrok. Woodstockowicze powinni szukać na terenie festiwalu w strefie organizacji pozarządowych stoiska  z opartym o ścianę dużym pomarańczowym, pontonem
i wielką prezerwatywą. Atrakcje przygotowane przez edukatorów seksualnych to między innymi gry
i zabawy edukacyjne, w których nagrodami będą gadżety takie jak zmywalne tatuaże oraz wlepki,
a także możliwość zrobienia sobie zdjęcia z wielką prezerwatywą.

W „Domu bez hejtu” – wspólnej przestrzeni organizacji pozarządowych, w której można dowiedzieć się, jak sobie radzić z mową nienawiści lub wziąć udział  w antydyskryminacyjnych zajęciach i ciekawych dyskusjach, edukatorzy „Ponton” poprowadzą warsztaty „Czym jest przemoc seksualna?” (15 lipca) oraz „Przeciwdziałanie przemocy seksualnej – burzymy mur przemocy” (16 lipca). Zorganizują także dwa nietypowe wykłady w formie wieczorynek: „O dzielnych księżniczkach i pięknych królewiczach. Stare baśnie w nowej odsłonie” (14 lipca) i „Kim jest Ślimak Sam?” (15 lipca).

Wykorzystane zostaną także media społecznościowe – uczestnicy będą zachęcani do publikowania zdjęć z hasztagiem #LetsChatAboutSex lub #edusexdobryjest – dzięki czemu jej zasięg zwiększy się i wyjdzie daleko poza teren festiwalu.

„Projekt Grupy „Ponton” daje szansę dotarcia z treściami edukacyjnymi do najważniejszej z punktu widzenia walki z epidemią HIV grupy społecznej – młodych ludzi. Wiedza młodych Polaków i Polek o infekcjach przenoszonych drogą płciową
i chronieniu się przed nimi jest wciąż zatrważająco niska. Aż 70% zakażeń HIV  w Polsce w 2015 roku stanowiły zakażenia osób w wieku 20-39 lat. Warto zaznaczyć, że w samym województwie lubuskim, na terenie którego odbywa się festiwal, odnotowano w ubiegłym roku 31 zakażeń HIV. Z kolei od 1 stycznia do dnia dzisiejszego w dwóch PKD w województwie lubuskim (w Gorzowie Wielkopolskim  i Zielonej Górze) test wykonały 392 osoby. Mamy nadzieję, że akcje edukacyjne na takich festiwalach jak Woodstock pomogą zwiększyć liczbę osób, które robią testy w kierunku HIV i jednocześnie zmniejszyć liczbę nowych zakażeń” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

***

Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwości normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences.

Dodatkowych informacji udziela:

Marta Kotula 

Tel. 507 719 570

E-mail – biuro@pozytywnieotwarci.pl

www.pozytywnieotwarci.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz