Ozdoby choinkowe – jak stylowo przystroić świąteczne drzewko?

Święta to przede wszystkim tradycja, a ta nieodmiennie kojarzy się z zestawem wigilijnych dań, uroczystą kolacją i pięknie przystrojonym drzewkiem. Zapewne większość z tych, które widujemy, to bajecznie kolorowe egzemplarze, gęsto obwieszone różnymi ozdobami choinkowymi, w myśl zasady „dużo, kolorowo i… gdzie jeszcze zostało wolne miejsce, tam wieszamy”. Jeszcze do niedawna nikt nie pomyślałby nawet, że kupno świątecznych dekoracji i przystrajanie choinki stanie się nie lada sztuką i że zaczną obowiązywać tu bożonarodzeniowe trendy proponujące fantazyjne rozwiązania na każdy kolejny rok, tymczasem…

Zerknijmy na kilka współczesnych „choinkowych inspiracji”. Być może zdecydujemy się w tym roku na jakieś zmiany podczas przystrajania swojego drzewka? Jeżeli będziemy mieć w głowie dobry pomysł lub chociaż jakąś koncepcję wyglądu choinki – na pewno nie zginiemy na stoisku ze świątecznymi dekoracjami, gdzie wybór ozdób przyprawia o zawrót głowy.

Tradycyjne, kolorowe dekoracje świąteczne

Takie ozdoby najczęściej znajdują miejsce na naszych choinkach. Tradycyjne, czyli mieniące się wszystkimi kolorami bombki i kolorowe światełka, niestosujące się do żadnych zasad estetyki. Ponieważ jednak zawsze warto przynajmniej spróbować zachować właściwe proporcje, najpierw wieszamy światełka i włączamy je, żeby sprawdzić czy efekt nas zadowala, a potem dokładamy dopiero kolejne ozdoby. Mamy do wyboru – zależnie od własnych upodobań i / lub wystroju wnętrza, w którym stoi choinka – ciepłe i zimne odcienie światła. Obecnie standardem są łańcuchy świetlne z żarówkami LED, które są o wiele oszczędniejsze w eksploatacji niż inne rozwiązania. Wieszając bombki, dobrze jest pamiętać o tym, aby najmniejsze umieścić jak najwyżej, te większe natomiast niżej – wszystko po to, by zachować właściwy kształt stożka dla całej choinki. W przypadku tradycyjnej dekoracji drzewka warto mieć zestaw klasycznych, okrągłych bombek, w różnych rozmiarach i kolorach. Oczywiście na takiej choince mogą znaleźć się także pierniki, drobne zabawki czy ulubione dziecięce maskotki, ręcznie wykonane ozdoby. Ogranicza nas tyko nasza wyobraźnia… no może jeszcze odrobinę rozmiar choinki.

 

Choinka

choinka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tradycyjne choinki

 

 

 

 

 

 Klasyczne, eleganckie ozdoby choinkowe

Złoto, czerwień, purpura, perłowa biel… kolory od zawsze kojarzące się z elegancją i stylem. Zasada umiaru w doborze kolorów ozdób choinkowych sprawia, że na ogół decydujemy się na zestaw dwóch kontrastujących barw, za to ozdoby różnią się między sobą formą: gwiazdy, anioły, bombki i inne błyskotki w jednym kolorze, a łańcuchy, koraliki czy światełka w tym drugim. Rozkładamy je starannie i równomiernie na całym drzewku. Złoto i srebro na ogół nie jest dominującą barwą – ich nadmiar powoduje bowiem dość krzykliwy efekt. Takie klasyczne i eleganckie zarazem choinki wprowadzają atmosferę spokoju, ciepła, dobrze się przy nich czujemy. Wszystkie dekoracje świąteczne są tu stonowane i harmonizują ze sobą. Jeśli chodzi o światło, w takim przypadku zawsze sprawdza się biel, ale oczywiście możemy je dobrać również w innym kolorze. Ważne, żeby lampki dobrze współgrały z pozostałymi ozdobami.

 

choinka_klasycznachoinka_klasyczna1

 

 

 

 

 

 

 

 

Eleganckie dekoracje świąteczne i choinki w stylu klasycznym.

 


Nowoczesne ozdoby choinkowe

Choinki w takim stylu pasują do współczesnych wnętrz, loftów czy innych – raczej ascetycznych w wystroju – pomieszczeń, ale oczywiście można takie nowoczesne w formie drzewko postawić wszędzie i w każdym pomieszczeniu, jeżeli po prostu nam się ono podoba. Świetnie pasuje do bardzo lubianego ostatnio stylu skandynawskiego. Na choince dominują wtedy ozdoby białe, szare, srebrne oraz błękity. Taka choinka z pewnością odbiega od tradycyjnych wzorców. Liczy się w niej prostota i pomysł. Często takie nowoczesne aranżacje tworzą ozdoby choinkowe w jednym kolorze (dla ciekawszego efektu stosuje się czasem kilka odcieni jednego koloru). Zmienia barwę także sama choinka. Wszak, kto powiedział, ze musi być zielona? Coraz częściej spotyka się białe, srebrne, ale też np. różowe czy fioletowe drzewka świąteczne. Możemy również zaszaleć z lokalizacją. W małych pomieszczeniach świetnie się sprawdzi na przykład choinka wisząca, nowoczesna aranżacja na ścianie zrobiona z ozdób świątecznych przymocowanych i ułożonych w kształcie drzewka lub choinka umieszczona na drzwiach wewnętrznych. Jeżeli decydujemy się na taka dekorację, naprzeciw wychodzą nam producenci ozdób, którzy proponują obecnie idealnie dobrane, gotowe zestawy w różnych kształtach i tym samym kolorze lub odcieniu. Wygląda na to, że ten rodzaj dekoracji zyskuje na popularności.

Przykłady nowoczesnych dekoracji świątecznych i oryginalnych w stylu choinek:

choinka nowoczesnachoinka nowoczesna

choinka nowoczesna                                                     choinka nowoczesna

 

 

 

 

 

 

 
Bardzo ciekawe i niebanalne drzewka powstają, gdy dekoruje się je ekologicznymi ozdobami czy wręcz całe choinki wykonuje się z materiałów przeznaczonych do recyclingu. Oczywiście w sklepach mamy tego typu ozdoby, chocby w postaci suszonych plastrów pomarańczy, lasek cynamonu itp., ale możemy sami puścić wodze fantazji lub też – w ramach porządków przedświątecznych – zastanowić się, czy wszystko, co chcemy wyrzucić na pewno nadaje się już tylko do śmieci… a może mogłoby jeszcze, choć przez chwilę, zyskując drugie życie, cieszyć nasze oczy w innej formie – w roli ozdoby choinkowej? Możemy wykorzystać przecież muszle, tekturę, rolki po zużytym papierze toaletowym, butelki PET w różnych rozmiarach, nakrętki od takich butelek – możliwości jest nieskończenie wiele. Jest to również znakomita okazja do rozwijania w dzieciach kreatywności, pomysłowości i oczywiście szansa na wspólną, dobrą zabawę rodzinną przy przygotowywaniu takich eko-dekoracji.

 

Choinka_eko  choinka_eko1choinka_eko2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ozdoby choinkowe w stylu eko i pomysły na recyclingowe choinki.

Dekoracje awangardowe

Okazuje się, że naszą wielką siłą jest wyobraźnia i poczucie humoru. Ozdoby choinkowe i same choinki można zrobić dosłownie ze wszystkiego. Tylko… czy to jeszcze na pewno jest choinka? Pewnie, że jest! Może niekoniecznie chcielibyśmy jeść kolację przy choince skonstruowanej ze starych opon, ale już w zakładzie wulkanizacyjnym, do którego zapewne czasem wielu z nas zagląda, taka „choinka” z pewnością wywoła uśmiech na twarzy. Każdą dekorację możemy potraktować przecież z przymrużeniem oka. Drzewko zrobione z książek lub starych kalendarzy może zagościć w akademiku lub w biurze. A krzesła? Zapewne jest to artystyczna instalacja, a może jednak pracownicy biurowca spóźnili się z porządkami przedświątecznymi i zostali z górą niepotrzebnych mebli? Podobnie jak choinka z krawatów, być może jest wystawą sklepu ze stosownym asortymentem – oby jak więcej niebanalnych i naprawdę ładnych przejawów ludzkiej kreatywności cieszyło nasze oczy w tym świątecznym okresie.
choinka_awangardowa

choinka_awangardowa1choinka_awangardowa2choinka_awangardowa3

Awangardowe dekoracje świąteczne i nietypowe choinki.

Ilustracje pochodzą z serwisu pinterest.com.
Ozdoby choinkowe i inne dekoracje świąteczne można nabyć na stronie
www.leroymerlin.pl/dekoracja-wnetrz/dekoracje-swiateczne/ozdoby-choinkowe,a1736.html

 

 

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

2 komentarzy dla "Ozdoby choinkowe – jak stylowo przystroić świąteczne drzewko?"

 1. Alexa_0 pisze:

  Jak dla mnie najlepsze są klasyczne choinki tylko nie takie chude i łyse jak tamta po lewej, ale gęste i piękne. Chociaż bardzo fajne pomysły na niekonwencjonalne choinki jak drzewko z książek bądź drewna.

 2. […] Więcej porad znajdziesz w naszym nowym artykule http://puellanova.pl/ozdoby-choinkowe-jak-stylowo-przystroic-swiateczne-drzewko/  […]

Dodaj komentarz