Pandemia COVID-19, a sprzątanie – czy sprzątamy częściej i lepiej?

Od początków pandemii COVID-19, 59% ludzi na całym świecie sprząta częściej. Jak wskazują wyniki badań ¼ respondentów bardzo martwi się obecnością kurzu w domu, ale tylko nieliczni z nich mają świadomość, że istnieje związek pomiędzy kurzem a wirusami1 oraz innymi organizmami mikrobiologicznymi. Podobnie niską świadomość na temat składu kurzu odnotowano wśród Polaków. Czy w wyniku pandemii sprzątamy częściej i lepiej? Wyniki międzynarodowego badania prezentuje marka Dyson.

 

Dyson zaprezentował wyniki pierwszego w historii badania nad kurzem, obejmującego 10 państw z całego świata2. Badanie umożliwiło zgłębienie wiedzy na temat kurzu domowego oraz jego wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Wykazało również, że chociaż widoczny kurz w domu jest motywem i bodźcem do sprzątania, to niepokój budzi fakt, że niewiele osób wie, z czego tak naprawdę składa się ten kurz.

Można śmiało powiedzieć, że tak naprawdę bardzo niewiele osób zastanawia się nad tym co znajduje się w kurzu – mówi Dennis Mathews, pracownik naukowy w dziale mikrobiologii firmy Dyson. I dodaje – Poza tym, że widzimy po prostu kurz, to świadomość tego z czego tak naprawdę się składa jest ograniczona. Kurz domowy to złożona matryca cząstek, składająca się m.in. z martwego naskórka, włosów, roztoczy i ich odchodów, bakterii, wirusów, pleśni oraz małych owadów. Wiele z tych cząstek jest widocznych tylko pod mikroskopem, więc nie dziwi fakt, że większość ludzi nie wie tak naprawdę co ich otocza. Ale jak zauważa ekspert – to właśnie te niewidoczne składniki kurzu mogą mieć wpływ na nasze samopoczucie3. Dlatego tak istotne jest, aby zrozumieć, czym jest kurz domowy – nawet ten niewidoczny – i wiedzieć jak najlepiej go usuwać. Większa świadomość, z czego składa się kurz i jak się rozwija, być może pomogłaby bardziej efektywnie sprzątać, a tym samym wpływać na nasze lepsze samopoczucie.
Badania Dyson Global Dust Study wykazały, że 1 na 5 osób była zaskoczona odkryciem, że w kurzu domowym mogą być obecne wirusy 4, a mniej niż 5%5 badanych wiedziało, że roztocza i ich odchody są składnikami kurzu. Warto podkreślić, że to właśnie odchody roztoczy, znajdujące się w kurzu domowym uważane są za główny czynnik wywołujący alergie u ludzi na całym świecie6. Podobnie niską świadomość na temat składu kurzu odnotowano wśród badanych Polaków.

Niemal co druga ankietowana osoba była zaskoczona, że w kurzu mogą znajdować się roztocza, bądź ich odchody7. Jak wskazują przeprowadzone w styczniu 2021r. badania dotyczące diagnozy opinii oraz zachowań Polaków w obszarze sprzątania w czasie pandemii COVID-198, zanieczyszczeniami budzącymi największy lęk wśród respondentów są zdecydowanie pleśnie oraz bakterie. Odpowiednio 67% i 61% badanych wskazuje, że te zanieczyszczenia wzbudzają w nich największy niepokój. Kurz jest wszechobecny i jest wymieniany jako jedno z trzech najbardziej niepokojących zanieczyszczeń (wskazało go 52% ankietowanych), jednak jest rzadziej wskazywany niż dwa pierwsze. Tylko w 22% badanych kurz powoduje wysokie zaniepokojenie. Być może wynika to właśnie z niskiej świadomości na temat składu kurzu – dla większości jest to po prostu brud.

Obecnie, wśród ekspertów trwa debata na temat roli, jaką kurz odgrywa w przenoszeniu chorób. Chociaż wstępne badania wskazują, że istnieje związek między kurzem a wirusami, to potrzebne są kolejne badania, aby w pełni zrozumieć tę zależność – wyjaśnia Dennis i dodaje – Przeprowadzone dotychczas badania pokazują, że konieczna jest zwiększona edukacja na temat składników kurzu domowego. Szczególnie w obliczu pandemii, kiedy spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z obecności mikroskopijnych cząsteczek obecnych w kurzu, które mogą wpływać na nasze samopoczucie. Mając to na uwadze codzienne sprzątanie powinno stać się dla nas regułą.

Co ciekawe, wśród Polaków pandemia COVID-19 nieznacznie wpłynęła na częstotliwość sprzątania. Niespełna połowa badanych sprząta w pandemii trochę częściej. 51% badanych wykonuje tę czynność z obawy przed wirusem, w tym 28% respondentów sprząta, aby się nie zarazić i pozbyć się wirusa, a także by zapewnić bezpieczeństwo sobie i rodzinie.
Pomimo tego, że respondenci zazwyczaj zgadzają się, że mniejsza ilość kurzu w pomieszczeniu przyczynia się do zdrowszego środowiska w domu (77%), a 1/3 badanych twierdzi, że głównym powodem, dla którego sprzątają kurz jest chęć bycia zdrowym10, to nadal wpływ kurzu na dobre samopoczucie jest w dużej mierze niejasny. Mamy jednak, nadzieję, że przeprowadzone badania pokazały, iż myśląc o kurzu, nie powinniśmy ignorować mikroskopijnych cząstek, które mogą wpływać na nasze samopoczucie. A samo sprzątanie nie powinno ograniczać się tylko do usuwania widocznego kurzu – wyjaśnia Dennis.

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz