Pierwsze zmarszczki – jak sobie z nimi radzić?

Pojawiające się zmarszczki na twarzy są pierwszym oznakami starzenia. Wraz z upływem czasu nasz organizm wytwarza coraz mniej kolagenu odpowiedzialnego za prawidłowe napięcie skóry, a w jakim tempie to następuje zależy od wielu czynników, m.in. od genów. Na pytania, jak sobie poradzić z pojawianiem się zmarszczek i czy można wpłynąć na spowolnienie ich występowania odpowiada Olga Kamińska, kosmetolog, Training Manager Biologique Recherche. 

 

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych zmarszczek?

Olga Kamińska: Pojawienie się zmarszczek to bardzo indywidualna sprawa. Jako pierwsze na naszej twarzy powstają się zmarszczki mimiczne – w większości przypadków możemy je zaobserwować już około 25 roku życia. Osoby o bogatszej mimice mogą zauważyć ich powstawanie znacznie wcześniej.

Czy jest jakiś sposób, by temu zapobiec lub też opóźnić ich powstawanie?

Olga Kamińska: Odpowiednia pielęgnacja to najlepszy sposób na to, aby spowolnić proces powstawania zmarszczek. Prawidłowe nawilżanie, stymulowanie do odnowy, jak również dostarczanie odpowiednich składników aktywnych o działaniu przeciwzmarszczkowym to klucz do zachowania młodego wyglądu skóry na dłużej. Włączanie profesjonalnych zabiegów oraz właściwej domowej pielęgnacji w odpowiednim momencie pomoże opóźnić ten proces. Zdrowy tryb życia to również kluczowa kwestia w spowolnieniu procesu starzenia się skóry.

Gdy już się pojawią– co robić, a czego unikać?

Olga Kamińska: W przypadku wystąpienia zmarszczek należy jak najszybciej włączyć odpowiednią pielęgnację przeciwzmarszczkową. Ważne, aby była ukierunkowana zarówno na redukcję istniejących zmarszczek, jak również zapobieganie powstawaniu nowych. Jako najlepszą prewencję przeciwzmarszczkową można uznać unikanie kosmetyków o działaniu wysuszającym, promieniowania UV oraz używek. Ważna rolę odgrywa również odpowiednia dawka snu i zbilansowana dieta. W prewencji przeciwzmarszczkowej należy działać wielokierunkowo.

Czy to prawda, że cera „przyzwyczaja się” do kremów przeciwzmarszkowych i trzeba co jakiś czas zmieniać kosmetyki, bo te stosowane zbyt długo przestają działać?

Olga Kamińska: Zmiana produktów do pielęgnacji to gwarancja dostarczania skórze wielowymiarowego działania przeciwzmarszczkowego. Potrzeby naszej skóry zmieniają się w zależności od pory roku, naszego trybu życia, jak również z wiekiem, więc aby nadążyć za jej potrzebami należy dokonywać regularnych zmian w planie pielęgnacyjnym.

Czy możemy w ogóle mówić o skutecznych kosmetykach, które mają za zadanie zmniejszać zmarszczki? Czy mają one działanie tymczasowe lub zapobiegawcze?

Olga Kamińska: Współczesna kosmetologia pozwala nam na uzyskanie zadowalających efektów odmładzających, ale należy pamiętać, że łatwiej zapobiegać oznakom procesu starzenia niż je usuwać. Składniki aktywne stosowane w kosmetykach takie jak peptydy biomimetyczne pozwalają na zredukowanie występujących zmarszczek i opóźniają powstawanie nowych. W kosmetykach możemy również znaleźć takie składniki jak anyż lub rukiew wodna, które rozluźniają mikronaprężenia mięśni, co przeciwdziała utrwalaniu się zmarszczek mimicznych i działa wygładzająco. To wszystko pozwala na uzyskanie skutecznej terapii przeciwzmarszczkowej.

Jak dobrać kosmetyk do cery? Przecież to, że pojawiają się zmarszczki nie znaczy, że nie mamy innych problemów z cerą, jak np. cera sucha, trądzikowa, mieszana. Jak dobrać krem, gdy mamy różne problemy? Czy możemy stosować kilka kosmetyków?

Olga Kamińska: Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które wykazują działanie przeciwzmarszczkowe, ale również dostosowane są do potrzeb skóry trądzikowej czy suchej. Produkty posiadają różne konsystencje, dzięki czemu możemy dobrać produkt dostosowany do potrzeb naszej cery.

Co wpływa na cenę kosmetyku? Czy warto inwestować w te droższe?

Olga Kamińska: Na cenę kosmetyku, poza opakowaniem i działaniami związanymi z produkcją oraz marketingiem, wpływa jego zawartość. Tu szczególne znaczenie ma stężenie składników aktywnych w produkcie, jak również ich jakość. Warto sięgać po kosmetyki, których produkcja odbywa się na zimno, wtedy mamy pewność, że zastosowane składniki nie straciły swojej aktywności i będą wykazywać dobroczynne działanie dla naszej skóry.  Dlatego warto zainwestować w produkt, którego cena pozwala na wyprodukowanie go z wysoką zawartością składników aktywnych, w procesie pozwalającym za zachowanie ich najwyższej aktywności.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć o siebie dbać, jednak im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla naszej cery. Wbrew powszechnie krążącym opiniom, dzięki odpowiedniej pielęgnacji naprawdę możemy zredukować obecne zmarszczki, a także zapobiegać pojawianiu się nowych. Nie zapominajmy jednak o regularności – która jest kluczem do sukcesu.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz