Ruszył Klub Bezpiecznego Puchatka – ogólnopolski program edukacyjny o bezpieczeństwie

Kreatywnie o bezpieczeństwie! Ruszył „Klub Bezpiecznego Puchatka” – ogólnopolski program edukacyjny dla pierwszoklasistów pod patronatem honorowym Komendanta Głównego Policji

We wrześniu swoją szkolną przygodę zaczęło ok. 535 000 dzieci w Polsce. To dobry moment, aby podkreślić znaczenie ich bezpieczeństwa w każdej sytuacji oraz uwrażliwić na różnego rodzaju zagrożenia. – Tylko w 2013 roku miały miejsce 3 454 wypadki drogowe
z udziałem dzieci w wieku do 14. roku życia. I choć w porównaniu do poprzedniego ich liczba zmalała, to trzeba pamiętać, że wielu z nich można było uniknąć – podkreśla mł. insp. Marek Konkolewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Pierwszy rok szkolny to dla rodziców i ich pociech wielki przełom. Zmiana sposobu życia, nowe wyzwania i obowiązki. Warto pamiętać, że poza nauką i wypełnianiem szeregu szkolnych i dodatkowych obowiązków, rodzice oraz nauczyciele pierwszoklasistów powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestię ich bezpieczeństwa. Statystyki dotyczące wypadków z udziałem dzieci w wieku od 6 do 7 lat są wciąż niepokojące i nie dotyczą tylko zdarzeń drogowych. Ważne, by nie zapominać, że zagrożenia czyhają na dzieci również w innych okolicznościach, m.in. w szkole, w domu, w czasie zabawy i korzystania z Internetu.

Właśnie z myślą o bezpieczeństwie najmłodszych, powstał ogólnopolski program edukacyjny „Klub Bezpiecznego Puchatka” organizowany przez firmę Maspex, producenta kakao Puchatek. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z Biurem Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Akcja posiada również patronat honorowy Komendanta Głównego Policji oraz wszystkich Kuratoriów Oświaty w Polsce. W roku szkolnym 2014/2015 odbędzie się VI edycja programu.

Jak przystąpić do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” i dlaczego warto?
Celem programu jest przede wszystkim edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą oraz wspieranie ich rozwoju. Dodatkowo, w tej edycji „Klub Bezpiecznego Puchatka” został rozbudowany o materiały związane
z przydatną dla maluchów tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. Aby wziąć udział w programie wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie internetowej www.bezpiecznypuchatek.pl. 

Każda ze szkół, która zgłosi się do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” otrzyma bezpłatnie, przygotowany przez metodyków, zestaw materiałów edukacyjnych, na podstawie których można profesjonalnie zrealizować zajęcia dotyczące bezpieczeństwa.
Szkoły, które zgłoszą się do programu, otrzymają bezpłatne materiały edukacyjne do wykorzystania w czasie zajęć (scenariusze lekcyjne, materiały ilustracyjne i dydaktyczne oraz film edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa). Dodatkowo, dla wszystkich dzieci przygotowano książeczki edukacyjne z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym pierwszoklasiści będą mogli utrwalać zdobytą w szkole wiedzę. Rodzice otrzymają natomiast specjalne broszury informacyjne z najważniejszymi informacjami na temat bezpieczeństwa
i rozwoju najmłodszych. Szkoła otrzymuje też specjalny certyfikat.
Kreatywna nauka o bezpieczeństwie

W VI edycji „Klubu Bezpiecznego Puchatka” rozszerzono zakres tematyczny materiałów dla nauczycieli z myślą o potrzebach i możliwościach dzieci. W świecie bombardowanym ogromem informacji i interaktywnych gadżetów dziecko jest poddane silnej presji przyswajania nowej wiedzy. Dlatego w ramach programu „Klubu Bezpiecznego Puchatka”, Organizatorzy w myśl nurtu edutainment promują naukę poprzez zabawę. Taka forma nie tylko aktywizuje dzieci do efektywnego działania, ale również pomaga właściwie selekcjonować informacje. Sprzyja również nauce o bezpieczeństwie. Dlaczego? Ponieważ dziecko trwale przyswaja najważniejsze informacje dotyczące ochrony swojego życia
i zdrowia, a przede wszystkim potrafi wykorzystywać je w praktyce. W materiałach edukacyjnych „Klubu Bezpiecznego Puchatka” można znaleźć również odpowiedź na to, w jaki sposób efektywnie zapamiętywać, trenować koncentrację oraz rozwijać kreatywność dziecka już na początku jego szkolnej drogi.

Okazją do praktycznego zmierzenia się z tematyką bezpieczeństwa będzie dla pierwszoklasistów Ogólnopolski Test Bezpieczeństwa realizowany w ramach „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. To pierwsza tego typu, cykliczna inicjatywa w Polsce, sprawdzająca wiedzę dzieci na temat bezpieczeństwa na tak szeroką skalę.

W poprzedniej edycji „Klubu Bezpiecznego Puchatka” wzięło udział 250 000 dzieci z 8 000 szkół podstawowych, a łącznie, w pięciu edycjach programu, o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole i domu uczyło się aż 600 000 dzieci z całej Polski.
Więcej o programie można przeczytać na stronie bezpiecznego Puchatka.

 

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz