Samhain – Celtyckie „Halloween” – prawdziwe korzenie i tradycja Halloween

To stare, celtyckie święto, które symbolizuje pożegnanie z latem i przywitanie zimy. Wtedy, jak wierzyli Celtowie, duchy zmarłych wracały na ziemię i szukały odpowiednich ludzkich ciał, w których mogłyby zamieszkać przez następny rok.

Według Celtów istniały zaledwie dwie pory roku, jedna była jasną, druga ciemną. I to właśnie ciemna zaczynała swoje rządy w nocy z 31 października na 1 listopada. W tę noc, nazywaną Samhain ludzie przypominali sobie również o przemijaniu, nieuchronnej śmierci. Z drugiej strony, wszak po zimie nastąpi wiosna, gdy wszystko znów wróci do życia!

Celtowie uważali, że w tę magiczną noc zmarli znów mogą pojawić się na ziemi. Mieli również możliwość pozostać na niej cały rok, jednak tylko pod warunkiem, że znajdą ciało żywego człowieka, w którym mogliby zamieszkać wypędzając jednocześnie duszę właściciela. To właśnie w ten sposób w tę noc granica między światem zmarłych a żywych całkowicie się zacierała…

Ludzie mieli więc swoje sposoby na odstraszenie duchów i uchronienie się przed ich mocą. Celtowie zbierali się w liczne grupy, nikt nie mógł być samotny, bo wtedy byłby narażony na atak złych duchów! Dobre duchy jednak nie miały złych zamiarów i te zapraszano do stołu, na uroczystą kolację. W te dni składano także ofiary ze zwierząt by bóstwa były łaskawe w czasie nadchodzącej zimy. Czy wśród ofiar byli także ludzie? Badacze podejrzewają, ze tak. Palono również ogniska, które, miały tworzyć drogę i w ten sposób pomóc duszom wyjść z miejsc zamieszkałych przez ludzi.

 

Halloween - noc duchów

Halloween - noc duchów, fot.SXC.HU

 

Co ważne,  Celtowie przebierali się wtedy za nieziemskie stworzenia, zakładali dziwaczne maski i ubrania. To właśnie stąd pochodzi dzisiejszy zwyczaj zakładania strasznych ubiorów na Halloween! Nie jest to wcale wymysł amerykańskiej komercji, ale prastara tradycja, która dziś nabrała jednak zupełnie innego, rozrywkowego wymiaru.

Stąd właśnie pochodzi Halloween. Warto to wiedzieć. Dobrze jest również przypomnieć sobie tradycję naszych Dziadów, które wszak odbywały się w tym samym czasie i były w wielu aspektach podobne do Samhain!

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

2 komentarzy dla "Samhain – Celtyckie „Halloween” – prawdziwe korzenie i tradycja Halloween"

 1. […] Można również zrobić dynię. TU dokładna instrukcja! Na naszej stronie znajdziesz również więcej informacji o tradycji dyni! Oczywiście, warto w tę zabawę włączyć także ojca dziecka. Cała rodzina będzie skupiona przy wytwarzaniu wyjątkowego lampionu z dyni. Pamiętaj, aby powstały przedmiot miał ostre zębiska i wykrzywiony uśmiech. W środek wstawcie świecę z zastrzeżeniem, że można ją palić wyłącznie przy asyście dorosłych. Wykonanie takiej dyni jest proste. Najpierw trzeba odciąć kawałek spodu, potem wydrążyć dynię i dokładnie oczyścić z wnętrzności. Potem wycinamy wzory, a na koniec, do środka wstawiamy świecę. Przy okazji opowiedz o legendzie dotyczącej dyni. Opowiada ona o pewnym Irlandzkim chłopaku, który odwrócił się przeciwko Bogu, ale i Diabłu, przez co nie został wpuszczony ani do bram nieba ani do piekła. Na naszej stronie znajdziesz tę legendę! Warto również przypomnieć sobie prawdziwe źródła tego straszliwego święta! […]

Dodaj komentarz