Silent Disco przypomni o HIV

W atmosferze zbliżającego się Dnia Zakochanych dużo mówi się o miłości, ale wciąż za mało o związanych z nią zagrożeniach. Takich jak HIV. Dlatego Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton organizuje w Warszawie, tuż przed tegorocznymi Walentynkami, happening przypominający o wirusie.

Warszawa, 2 lutego 2017 r. – Grupa młodych ludzi ze słuchawkami na uszach przejdzie 12 lutego 2017 r. ulicami Warszawy tańcząc do muzyki, którą będą słyszeli tylko oni, rozdając ulotki i zachęcając młode osoby do wykonania testu na HIV. Akcja zacznie się o 15:00 na Patelni przy Metrze Centrum. Potem uczestnicy przejdą na ul. Chmielną. Celem jest przypomnienie przed Walentynkami warszawskiej młodzieży i gościom miasta, że epidemia HIV nie została pokonana. Przeciwnie. Według danych NIZP-PZH w roku 2016, tylko do października, wykryto ponad 1100 nowych zakażeń. Aż 250 z nich, czyli więcej niż co piąte, na Mazowszu! Warszawa wciąż może być pod tym względem miastem niebezpiecznym. Tymczasem testy na HIV nadal robią tylko nieliczni. Szacuje się, że zdecydował się na to zaledwie co dziesiąty Polak. Realizowana w ramach konkursu Pozytywnie Otwarci akcja Pontonu ma zwiększyć ten odsetek i przyczynić się do zahamowania epidemii HIV w Polsce.

Impreza będzie po części silent disco, a po części flash mobem. Każdy będzie mógł się przyłączyć do tańczących wzdłuż ulicy Chmielnej wolontariuszy, ale największą zabawę będą mieli ci, którzy odtworzą muzykę z playlisty Pontonu na Soundcloud. Wszystko dlatego, że dźwięków nie będzie słychać. Każdy uczestnik będzie miał je na smartfonie i włączy odtwarzanie na znak osoby prowadzącej wydarzenie. Dla osób z zewnątrz będzie to więc grupa tańcząca w absolutnej ciszy.

Happening zaczyna się o 15:00. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie Grupy Ponton, a także w wydarzeniu „Walentynki – przygotuj się z Pontonem” na Facebooku (https://www.facebook.com/events/665396380288015/). Akcji towarzyszy aplikacja „HIV Quiz”, którą tuż przed imprezą będzie można ściągnąć ze sklepu Google Play, strony Pontonu, a także z ulotki po zeskanowaniu kodu QR. Będzie ona zawierać mapkę z wyznaczoną trasą silent disco, punktami konsultacyjno-diagnostycznymi, w których można bezpłatnie i anonimowo zrobić test na HIV, a także pigułkę wiedzy o wirusie i profilaktyce.
„Wierzę, że taka akcja pomoże nam dotrzeć do szerzej grupy odbiorców i odbiorczyń, że przyciągnie uwagę przechodniów. Ludzie powinni zrozumieć, że HIV dotyczy każdego, i że chowając głowę w piasek nie uchronimy się przed zakażeniem” – wyjaśnia Joanna Skonieczna, przedstawicielka Grupy Ponton.
„Młodzi często ignorują ostrzeżenia licząc na łut szczęścia i nowoczesne, skuteczniejsze terapie, ale nie wolno zapominać, że HIV to groźny wirus. Nie wolno go lekceważyć. Mamy nadzieję, że takie akcje, jak walentynkowe silent disco Grupy Ponton zaowocują większą ostrożnością wśród młodych ludzi, a gdyby jednak u kogoś doszło do zakażenia – lepszą świadomością wagi szybkiego rozpoczęcia terapii i ścisłej współpracy z lekarzem chorób zakaźnych” – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
***
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m. st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich sześciu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.

 

Dodatkowych informacji udziela:
Anna Kaczmarek
Biuro Organizacyjne Pozytywnie Otwarci
Tel.: +48 502 213 047
E-mail: biuro@pozytywnieotwarci.pl
www.pozytywnieotwarci.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz