Ślub w Polsce – najważniejsze fakty

Pierwszy rok po zawarciu związku małżeńskiego jest dobrym czasem na przemyślenia oraz ocenę podjętej decyzji. W związku z tym Grupa Portali Weselnych postanowiła przeprowadzić pierwsze w Polsce tak szczegółowe Ogólnopolskie Badania Nowożeńców. Pytania były dociekliwe, a wyniki momentami zaskakujące. W ankiecie, przeprowadzonej w marcu 2015 roku wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski. 

Sondaż dotyczył ogólnych aspektów ślubu, takich jak budżet, przygotowania, tradycje, czy przesądy.
„Narzeczeni organizując ten wyjątkowy dzień stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: termin letni czy zimowy, pamiątka w formie zdjęć czy filmu, orkiestra czy może DJ? Takich dylematów jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy zapytać nowożeńców o ich doświadczenia, które mogą okazać się cenne dla przyszłych par młodych” – wyjaśnia cel badań Gabriela Pyjas z redakcji fotograf-wesele.pl, należącej do Grupy.

Rok przygotowań i około 30 tysięcy złotych kosztów – oto polski ślub

Ze zgromadzonych danych wynika, że najwięcej narzeczonych rozpoczyna organizację swojego ślubu przynajmniej rok przed planowaną datą ceremonii. 99% z nich podejmuje się tego odpowiedzialnego zadania samodzielnie. Zaledwie 1% badanych zdecydowało się skorzystać z pomocy konsultanta ślubnego. Mniejsza część, czyli około ¼ osób, przygotowania rozpoczyna w przeciągu 6 miesięcy
od wyznaczonej daty.

 

Całościowa kwota jaką narzeczeni przeznaczają na wydatki związane z organizacją tego ważnego dnia zamyka się najczęściej w przedziale 20-40 tysięcy złotych. Mniej par zdecydowało się przeznaczyć na ślub sumy rzędu 40-60 tysięcy złotych – nieco ponad ¼ badanych, a 10 tysięcy złotych lub mniej przeznaczyło zaledwie 5% ankietowanych.

Ponadto ciekawym faktem jest, że aż 15% par nie zaprasza dzieci swoich bliskich na uroczystość oraz wesele. Wynika to najczęściej z chęci obniżenia wydatków. Mniejsza liczba gości oznacza mniejsze koszty wyżywienia i ewentualnego zakwaterowania. Goście, którzy na dzień ślubu zorganizowali opiekę dla dzieci najczęściej też mogą zostać dłużej, co jest kolejnym argumentem wyjaśniającym taką decyzję.
„Są jednak regiony takie jak na przykład Śląsk, gdzie 97% par nie wyobraża sobie tego dnia bez pociech swoich gości. Potwierdza to opinię, że mieszkańcy tego regionu są bardzo rodzinni i tradycyjni” – podsumowuje zebrane dane Ewa Sztuczka z redakcji filmy-wesele.pl.

Przesądy i terminy
Najpopularniejszym miesiącem na zawarcie związku małżeńskiego okazał się sierpień, zaraz za nim uplasowały się czerwiec oraz wrzesień. Warto zauważyć, że każdy z nich ma w swojej nazwie literę „r”, która według przesądów ma przynieść szczęście przyszłemu związkowi. Co ciekawe, przesąd mówi, że ta litera musi się pojawić w nazwie miesiąca, ale niekoniecznie… po polsku. A zatem na przykład kwiecień również się nadaje, ponieważ co prawda w polskiej nazwie tego miesiąca nie ma „r”, ale już po angielsku jest (April). Z tego można wnioskować, że najgorszym miesiącem do zawarcia ślubu jest maj. Jednak z badań wynika, że najmniej ślubów jest zawieranych w miesiącach zimowych (takiej odpowiedzi udzieliło tylko 4% ankietowanych). Wtedy też odbywają się „najtańsze” uroczystości. Szkoda, bo zimowe uroczystości mimo mrozu i niskich temperatur mają dużo uroku i niepowtarzalny klimat, zwłaszcza w okresie świątecznym. Nie bez znaczenia jest również, że w tym okresie łatwiej  o rezerwację sali weselnej, hotelu czy restauracji – dodaje Ewa Sztuczka.

Dlaczego się pobieramy?
Jak na swoje decyzje zapatrują się małżonkowie, kiedy opadną już emocje związane ze ślubem, a oni sami mają za sobą już pierwsze poważniejsze kłótnie? Zaledwie 4% osób żałuje swojej decyzji, a 91% par przyznało, że wzięło ślub z powodu wzajemnej miłości. Pozostałe powody to chęć założenia rodziny (49%) i potrzeba bliskości (17%). Tylko 1% ankietowanych wzięło ślub z powodu nieplanowanej ciąży. Coraz mniej osób zawiera związek małżeński z powodu chęci założenia wymarzonej sukni, desperacji czy w skrajnych przypadkach… głupoty (takie odpowiedzi zdarzały się we wcześniejszych badaniach!). Aż 18% małżonków nie zgadza się natomiast z popularnym etosem, że ślub to najpiękniejszy dzień w życiu. Osób zadowolonych z wyboru partnera jest o 5% więcej niż przed rokiem.

Ankieta dla Hospicjum
Co ciekawe, organizator w nietypowy sposób zachęcał do wzięcia udziału w ankiecie – za każdą wypełnioną ankietę Grupa przeznaczyła 1 zł dla Śląskiego Hospicjum dla Dzieci.

W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Śląskie Hospicjum dla Dzieci w Tychach. Jest to pierwszy zespół opieki paliatywnej na Śląsku, czyli całodobowej pielęgnacji domowej, która przeznaczona jest wyłącznie dla najmłodszych. Swoją działalnością obejmuje obszar 100 km od siedziby placówki i pomaga nieuleczalnie chorym dzieciom, których leczenie szpitalne zostało zakończone. Głównym celem hospicjum jest opieka, ale także zmniejszenia cierpienia pacjentów oraz pomoc rodzinie w tych trudnych chwilach – mówi Gabriela Pyjas.

To pierwsza część materiału poświęconego ślubom w Polsce, stworzonego na podstawie wyników Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców 2015. Kolejne części będą poświęcone wydatkom, oprawie foto-video i ciekawostkom ślubnym i będą publikowane w odstępach tygodniowych.
Patronatu medialnego nad badaniami udzieliły portale: Obcasy.pl, Familie.pl, PuellaNova.pl, FajneWesele.pl, ABCSlubu.pl.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz