Uratować chociaż jedno końskie życie

Karolina Zagrodzka wpada na nasze spotkanie jak po ogień – ma dużo zajęć, cały ogrom pracy przy swoim Przytulisku, niewiele czasu na rozmowę. Pełna jest zaraźliwej, dobrej energii i wiary, że to co robi przyniesie oczekiwany efekt. W Przytulisku zajmuje się dosłownie wszystkim. Niedawno, z pomocą mamy, przenosiła baloty siana , sama załatwia też sprawy finansowe i te związane z dokumentacją, na jej barkach leżą także interwencje, na które jeździ nie dlatego, że musi, ale dlatego, że chce pomagać skrzywdzonym zwierzętom. Kobieta – orkiestra! Niedługo czeka ją prawdziwy egzamin – jedzie na „Targi śmierci” do Skaryszewa.

Karolina konie nadal utrzymuje sama, ale jako że niedawno Przytulisko stało się stajnią z podopiecznymi Patrolu Interwencyjnego i ma status Stowarzyszenia, dzięki czemu może zbierać pieniądze na ratowanie zwierząt oraz, wraz z grupą zaangażowanych osób, jeździć na interwencje. 

Zapewne większość z Was słyszała o handlu końmi, przewożeniu ich do Włoch w okrutnych warunkach. Nieraz pokazywano w telewizji , Internecie drastyczne zdjęcia, tak bardzo brutalne, że w końcu stały się opatrzone, coraz mniej zwracamy na nie uwagi. Ile można patrzeć na krew? Z czasem staje się czymś zwyczajnym… Tymczasem zwierzęta cierpią tak samo, a może nawet mocniej, wciąż wywożone są na rzeź w okrutnych warunkach, nadal umierają w mękach. Karolina Zagrodzka wraz ze współpracującymi z nią miłośnikami tych pięknych i opiewanych przez poetów zwierząt chcą dołączyć do tych osób, które uratują chociaż kilka żyć z „targów śmierci”, gdzie sprzedaje się konie na wywóz za granicę.

Oczywiście wie, że nie uratuje wszystkich i nie liczy na cudowne opamiętanie się „hodowców” , którym zależy wyłącznie na zysku, a zdrowie i komfort koni jest dla nich czymś, co wywołuje śmiech pełen wyższości. Co tych bezwzględnych ludzi obchodzą uczucia zwierzęcia? Równie dobrze mogliby rozczulać się nad smutnym losem starzejącego się traktora. Chociaż nie, złe porównanie. Przecież pojazd to co innego!  Ważne, żeby był sprawny, bo może się do czegoś przydać, koń natomiast, cały, czy połamany, pobity, czy nie, to nie ma znaczenia. Istotne, żeby Włosi kupili i dobrze zapłacili (po kilka zł. za kilogram). A jak nie Włosi, to chociaż ci naiwniacy z ochrony praw zwierząt – im zawsze coś się wciśnie. A to, że te zmaltretowane, pobite, przerażone konie „naiwniacy” ratują, dają im nową szansę, dom i prawdziwą miłość? To dla handlarzy żałosne i śmieszne. Liczą się tylko pieniądze.

Dla Karoliny Zagrodzkiej też liczą się pieniądze. Ale po to, by ratować konie, które przez handlarzy prowadzone są na okrutną śmierć. Po to, by móc wykupić  leki, specjalistyczną karmę, zapłacić za liczne wizyty weterynarzy, opłacić rehabilitację, zapewnić byt w czasie kwarantanny. Po to wreszcie, by móc oddać w miarę zdrowe i silne psychicznie konie do adopcji, które znajdą nowe, bezpieczne, ciepłe stajnie i miłość nowych właścicieli.

 

Chociaż jest niezwykle silną kobietą, sama nie da rady. Na szczęście ma wierne grono osób, które jej pomaga. Na interwencje, jako inspektorka ds. interwencji,  jeździ z grupą, bez której nie dałaby rady. Pomogą jej również w czasie zbliżających się, lutowych, targów. Jednak ludzi do pomocy wciąż za mało, zbyt niewiele jest przede wszystkim środków finansowych.  

To oczywiste, że nie każdy jest w stanie jechać na targi by walczyć z bezwzględnymi handlarzami, nie wszyscy nadają się do jeżdżenia na interwencje i sprawdzać, w jakich warunkach trzymane są konie czy krowy. Jednak większość z nas może sobie pozwolić na przelanie chociażby kilku złotych na potrzeby Stowarzyszenia. Wszyscy mamy masę spraw do załatwienia, musimy opłacić rachunki, zapewnić byt rodzinom, wszystkim nam czasem ciężko jest dotrwać do pierwszego kolejnego miesiąca. Jednak są takie momenty, kiedy możemy sobie pozwolić na gest w stronę najbardziej bezbronnych – zwierząt. Ludzie zgotowali im ten los i ludzie winni im są pomoc.

Więcej na stronie na FB!

DANE  STOWARZYSZENIA:
„Stowarzyszenie Patrol Interwencyjny Do Spraw Zwierząt Gospodarskich” Nowakowo Trzecie 59/2, 82-300 Elbląg

tel.696-528-247 KRS : 0000436326 REGON : 281444489  NIP : 5783111450
POLBANK : 98234000096540246000000040
https://www.facebook.com/pages/Przytulisko-Dla-Koni-Stajnia-Nowakowo/288798494521452

 

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz