Wizja choroby nowotworowej – czego najbardziej obawiają się Polacy?

Największe obawy Polaków związane z wystąpieniem choroby nowotworowej dotyczą szeroko pojętych problemów z opieką zdrowotną – wynika z badania zrealizowanego przez Kantar Millward Brown na zlecenie ubezpieczyciela BZ WBK-Aviva . Lękiem napawa nas również wizja utraty pracy oraz braku zabezpieczenia finansowego rodziny.

Jak wskazuje Krajowy Rejestr Nowotworów, w latach 2015 – 2025 na nowotwory złośliwe zachoruje blisko 1 900 000 osób . Już obecnie ta grupa chorobowa jest drugą przyczyną zgonów w Polsce i w Europie. Według tych prognoz, w najbliższym dziesięcioleciu stanie się najczęstszą przyczyną zgonów. Niemal połowa Polaków ma świadomość tego zagrożenia. Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BZ WBK-Aviva, 40% z nas ocenia ryzyko zachorowania na nowotwór jako wysokie. Najczęściej dotyczy to osób, które zetknęły się z takim przypadkiem w swojej rodzinie, w szczególności kobiet.

To, co ¾ z nas napawa największym niepokojem, to problemy związane z opieką zdrowotną w naszym kraju. Polacy najczęściej wskazują, że ich obawy w przypadku wystąpienia nowotworu budzi brak refundacji nowoczesnych lekarstw i zabiegów (odpowiednio 77 % i 74 %), kolejki do lekarzy i długi czas oczekiwania na zabiegi i operacje (74 % i 73 %), ale również brak dostępu do innowacyjnych terapii (70%). Nie da się ukryć, że te obawy znajdują uzasadnienie w danych dotyczących czasu oczekiwania na badania diagnostyczne, takie jak np. tomografia komputerowa brzucha, na którą oczekiwanie we wrześniu 2016 roku trwało 18 tygodni czy rezonans magnetyczny głowy, na który we wrześniu 2016 roku trzeba było czekać 14,4 tygodnia.

Wzrost świadomości dotyczącej zagrożenia zachorowaniem, a także realna ocena możliwości skutecznego leczenia powoduje, że co piąty Polak deklaruje zainteresowanie ubezpieczeniem na wypadek zdiagnozowania choroby nowotworowej. Co ważne, tego rodzaju produkty nie tylko zapewniają środki finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel, np. zabezpieczenie przyszłości rodziny, ale część z nich oferuje także różne usługi assistance. – W sytuacji zachorowania na nowotwór złośliwy ubezpieczony poza wsparciem finansowym, ma do dyspozycji również dodatkowe usługi, jak np. drugą krajową opinię medyczną. W czasie leczenia może także skorzystać m.in. z pomocy psychologa, zabiegów rehabilitacyjnych, a podczas rekonwalescencji po hospitalizacji z pomocy domowej czy wizyty pielęgniarskiej – mówi Agnieszka Pękal, Menadżerka Produktu w BZ WBK-Aviva.

 


Onkopolisa, to produkt ubezpieczeniowy, który od lipca 2016 roku znajduje się w ofercie Banku Zachodniego WBK. Ochrona ubezpieczeniowa obejmuje zachorowania na nowotwory złośliwe oraz nowotwory in situ, określone zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10. W przypadku zdiagnozowania nowotworu złośliwego, ubezpieczony może otrzymać do 100% sumy ubezpieczenia, czyli maksymalnie 200 tys. zł oraz 20% sumy ubezpieczenia w przypadku nowotworu in situ. Co ważne cel, na który zostanie przeznaczona wypłacona kwota, zależy tylko od decyzji ubezpieczonego. Może zostać przeznaczona na leczenie lub na przykład jako finansowe wsparcie domowego budżetu w związku z przerwą w pracy.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Dodaj komentarz