Wycieczki po Kordobie w Hiszpanii

Cordoba to stare i bardzo piękne miasto w Hiszpanii, które znajduje się na południu kraju, w regionie Andaluzji. Dziś w mieście mieszka ponad 300 tysięcy ludzi. Cordoba jest atrakcyjną atrakcją turystyczną, wielu turystów z całego świata dokonuje wcześniejszych niezależnych rezerwacji hoteli w Hiszpanii i przyjeżdża do tego miasta.

Pierwsze informacje o osadnictwie tego obszaru pochodzą z czasów pierwotnych. Naukowcy uważają, że około 34 tysiące lat temu w pobliżu współczesnej Kordoby istniały osady neandertalczyków. W kronikach historycznych Cordoba pojawiła się po raz pierwszy na krótko przed początkiem naszej ery, podczas ekspansji Kartagińczyków na te ziemie. Oddziały tego kraju, dowodzone przez generała Hamilcara Barki, założyły tutaj swoją placówkę, która nazywała się Kartuba.

W 206 rpne osadę tę zajęli Rzymianie. Wiadomo, że wkrótce potem zaczął się aktywnie rozwijać. Tak więc już w 113 pne. e. zbudowano forum i inne elementy starożytnej rzymskiej infrastruktury. Za panowania Juliusza Cezara Kordoba stała się stolicą hiszpańskiej prowincji Betica. Później, po upadku Rzymu, Kordoba została na pewien czas przyłączona do Cesarstwa Bizantyjskiego, a pod koniec VI wieku miasto zostało zdobyte przez Wizygotów.

Również w tym czasie rozpoczęła się ekspansja Arabów na południe Hiszpanii. W 711 r. Mauretańska armia muzułmańska zdobyła Cordoba. Naukowcy przypisują temu wydarzeniu rozkwit miasta - w 716 r. Stało się ono stolicą prowincji, aw 766 r. Kordoba została stolicą niezależnego emiratu arabskiego Al-Andalus, który później stał się kalifatem. W tamtych czasach było to tętniące życiem i dobrze prosperujące miasto wschodnie, z populacją 500 000 mieszkańców.

Ciekawe, że w tym czasie w Kordobie wzniesiono większość tych budynków, które dziś są uznanymi zabytkami architektury. Aby zobaczyć wszystkie te zabytki na własne oczy, dziś wielu turystów zamawia bilety lotnicze online i bez problemu przyjeżdża do tego starożytnego miasta na południu Hiszpanii.

Kolejna historia Kordoby jest również bardzo interesująca. W 1236 r. Po długim oblężeniu Kordoba została schwytana przez wojska króla Ferdynanda III Kastylii. Znaczna liczba kościołów została dodana do zespołu architektonicznego miasta, który miał wyjątkowy orientalny smak, a dziś są uznanymi arcydziełami architektury. Po zakończeniu ery średniowiecznej Cordoba stopniowo popadała w ruinę.

W XVIII wieku było to bardzo małe miasteczko, w którym mieszkało nie więcej niż 20 tysięcy ludzi. Gospodarka miasta otrzymała niewielki impuls do rozwoju dopiero na początku XX wieku. Obecnie miasto czerpie największy zysk z turystów. W Kordobie znajduje się unikalny zabytek architektury - katolicka katedra z Mesquite. Ma bardzo oryginalny wygląd, ponieważ początkowo był to duży meczet, który został przebudowany po Reconquista i przekształcony w kościół chrześcijański.

Inną ważną atrakcją Kordoby jest wieża Calaora, wzniesiona przez Maurów pod koniec XII wieku w celu obrony miasta. Inne ciekawe zabytki architektoniczne miasta to pałac królów arabskich i najstarszy most z VIII wieku. Nawiasem mówiąc, jeśli podoba ci się ta architektura, możesz zarezerwować tanie loty w Portugalii, która znajduje się obok hiszpańskich ziem. Znajdziesz tam również wiele ciekawych miejsc. online casino real money nz

Dodaj komentarz