Zdjęcia i filmy ślubne oczami pary młodej

Jednym z większych kosztów jakie narzeczeni ponoszą w trakcie przygotowań ślubnych jest wynagrodzenie dla fotografa oraz kamerzysty, które stanowi ważną część całego budżetu. Aby ułatwić przyszłym małżonkom zaplanowanie wydatków związanych z uwiecznieniem tych ważnych chwil Grupa Portali Weselnych przepytała pary, które zawarły związek małżeński w 2014 roku o różne aspekty związane ze zdjęciami i filmem ślubnym. Ankiety odbywały się w ramach Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców 2015.

 

W ankiecie, przeprowadzonej w marcu 2015 roku wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.

Kto, gdzie ile płaci?
Bardzo dobrą informacją jest fakt, że aż 99% nowożeńców chce zatrzymać na zdjęciach najważniejsze wydarzenia z dnia zaślubin, przypadku filmu liczba ta wynosi 73%. Ponadto narzeczeni wydali średnio o 5% więcej pieniędzy na kamerzystę oraz fotografa w 2014 roku niż w poprzednich latach. Najczęściej pary płacą za usługi profesjonalisty 1-2 tys. zł, ale chętnie wydają również większe kwoty, czyli 2-3 tys. zł. Najrzadziej przeznaczają na ten cel powyżej 4 tys. zł. Osoby, które zdecydowały się na wydatek w tej kwocie w większości przypadków mieszkają w mieście. Pary, które nie skorzystały z profesjonalnych usług miały zazwyczaj powyżej 31 lat. Paradoksalnie to właśnie osoby w tym wieku wydały najwięcej na ten cel.

Najoszczędniejsi okazali się natomiast ankietowani w wieku około 25 lat, którzy najczęściej płacili za film, czy zdjęcia poniżej 1000 zł. Najwięcej na zdjęcia ślubne wydały osoby ze Śląska, najmniej natomiast z województwa Kujawsko-Pomorskiego. Najwięcej na film wydały pary z Warmińsko-Mazurskiego, a najmniej ze Świętokrzyskiego.

Jakość ważniejsza od ceny. Fotograf? Tylko z dobrym portoflio.
88% nowożeńców deklaruje zadowolenie ze swoich zdjęć ślubnych, w wypadku filmów jest to 73%. Duża satysfakcja z usług świadczonych przez profesjonalistów wybranych za pośrednictwem portali: fotograf-wesele.pl oraz filmy-wesele.pl może wynikać z faktu, że ostateczne decyzje dotyczące wyboru właściwego fachowca podejmowane są w 46% przypadków na podstawie estetyki portfolio.

Na drugim miejscu uplasowały się opinie internautów, kieruje się nimi 40% osób. Dla fotografów oznacza to, że warto dbać o pozytywny wizerunek w sieci. Atrakcyjna oferta oraz cena ma tylko nieznacznie mniejszy wpływ na podejmowane decyzję, ponieważ dla 36% par jest to najważniejsze kryterium. Polecenia znajomych, czy rodziny mają natomiast wpływ na ostateczny wybór w 26%.

Usługi dodatkowe
Oprócz standardowych reportaży, czy plenerów ślubnych narzeczeni coraz częściej decydują się na różne usługi dodatkowe. Najpopularniejsze z nich dotyczą estetycznej oprawy ślubnych pamiątek – aż 80% osób decyduje się na tradycyjny album lub fotoksiążkę. Trochę mniej popularne są pojedyncze fotografie w formie plakatu lub drukowane na płótnie. Inne usługi, chętnie wybierane przez narzeczonych to: sesja narzeczeńska (11% odpowiedzi), video podziękowania dla rodziców (7%), zabawa z fotobudką w trakcie wesela (4%), czy foto zaproszenia oraz kartki save the date (2%).
W przypadku usług kamerzysty 43% par chce mieć skróconą wersje swojego filmu, czyli kilkunastominutowy teledysk ślubny.

Plener – nie w dniu ślubu
Pary decydujące się na skorzystanie z usług fotografa lub kamerzysty ślubnego stają przed dylematem – plener ślubny realizowany w dniu ślubu, czy w innym terminie? 79% par decyduje się na plener ślubny w innym dniu niż wesele. Najchętniej wybierane w tym celu miejsca to przeważnie romantyczne zakątki Polski. Najpopularniejszymi z nich są: parki, góry (szczególnie lubiane są Tatry), nadmorskie plaże zamki w Mosznej, czy w Szydłowie, ale też stadniny koni, lotniska, japońskie ogrody czy stare fabryki lub inne typowo industrialne krajobrazy. Jeszcze inny popularny motyw to miejski plener, który najczęściej realizowany jest w klimatycznym Krakowie, Wrocławiu lub Toruniu. Chętnie odwiedzane są także Trójmiasto, Zakopane, Wieliczka oraz Warszawa.

Podsumowując można założyć, że obecnie każda para młoda pragnie uwiecznić swój ślub na mniej lub bardziej profesjonalnych fotografiach. Podobnie jest w przypadku filmów, ale chętnych jest nieznacznie mniej. Narzeczeni, którzy decydują się na reportaż korzystają również z usługi pleneru,  a także z opcji dodatkowych. Najchętniej wybierane są albumy, sesje narzeczeńskie i teledyski.

To przedostatnia część materiału poświęconego ślubom w Polsce, stworzonego na podstawie wyników Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców 2015. Ostatnia część będzie omawiać różne ciekawostki związane ze ślubem i weselem.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Wykop
 • Blip
 • Gadu-Gadu Live
 • Dodaj do ulubionych
 • Drukuj
 • email
 • PDF
 • Twitter
 • Śledzik
 • Google Bookmarks
 • Blogger.com
 • Grono.net

Komentarz dla "Zdjęcia i filmy ślubne oczami pary młodej"

 1. Alexa_0 pisze:

  Ja wydałam na fotografa i kamerzystę ponad 5 tys zł. I szczerze zdjęcia były piękne ale żałuję że nie pomyślałam dłużej i nie rozglądnęłam się bardziej żeby zorientować się w cenach :/

Dodaj komentarz